بخش چهارم: نقش پدر:پایان نامه رایگان روانشناسی : روابط بین والدین و فرزندان و تأثیر آن در تربیت


دانلود پایان نامه

چند نكته مهم

در خاتمه توجه شما را به چند نكته مهم در این زمینه معطوف می‌داریم.

 • محبت عامل اساسی سلامت تن و نشاط روان و آزادی فكر است از آن غفلت ننمائیم.
 • خواستاری محبت تا پایان عمر با انسان هست فقط صورتها و جلوه‌های آن عوض می‌شود.
 • از طریق محبت بیشتر و بهتر می‌توان به سازندگی پرداخت تا خشونت و بی‌مهری.
 • تعریف افراطی از جوان در حضور جوان دیگر نوعی بی‌توجهی نسبت به او تلقی می‌شود.
 • مهربانی واقعی نسبت به آنها در گرو به حساب آوردن آنها و دوری از خودخواهی است.
 • همفكری و همرازی با نوجوان و جوان از طریق محبت به آنهاست.
 • با فرزندان نوجوان و جوان خود مأنوس شوید، با آنها معاشرت كنید، از آنها نظر بخواهید.
 • دردمندی‌های آنان را به حساب آورید و آنها را دلجوئی كنید.[1]

 

بخش چهارم: نقش پدر

 

امام علی بن حسین (ع) می‌فرمایند:

«حق فرزندت به تو،‌ این است كه بدانی وجود او از تو است و نیك و بدهای او در این دو دنیا وابسته به تو است. بدانی كه در حكومت پدری و سرپرستی او، مواخذه و مسئولی، موظفی فرزندت را با آداب و اخلاق پسندیده پرورش دهی، او را به خداوند بزرگ راهنمائی كنی و در اطاعت و بندگی پروردگار یاریش نمایی. به رفتار خود در تربیت فرزندت توجه كنی. پدری باشی كه به مسئوولیت خودآگاه است. می‌داند اگر نسبت به فرزند خود نیكی نماید در پیشگاه خداوند اجر و پاداش دارد و اگر درباره او بدی كند، مستحق مجازات و كیفر خواهد بود.»

در این بخش ما در مورد موارد زیر بحث خواهیم كرد:

 • اخلاق پدر
 • بیگانگی با فرزندان
 • نزاع در خانه
 • اخلاق پدر

اخلاق پدر در گرم كردن كانون خانواده،‌ در ایجاد امید یا یأس در دل فرزندان نقش فوق‌العاده‌ ایفا می‌كند. بازار تعلیم و تعلم بین پدر و فرزندان بسیار گرم است. اگرچه پدر به زبان درسی به آنان نیاموزد و یا به آنان حرفی نزند حكومت اخلاقی پدر باعث آن می‌شود كه فرزندان وارث میراثی ارزنده و یا تأسف‌انگیز گردند.

فرزندان ما درباره اخلاق ما در خانه قضاوت می‌كنند، رفتار ما را با رفتار دیگر پدرانی كه دیده و یا وصف آنها را شنیده‌اند مورد مقایسه قرار می‌دهند. او را مردی بیعرضه یا باعرضه، خوش اخلاق و یا بداخلاق معرفی می‌نمایند.

پسرخاله می‌خواهد پدرش یك قهرمان باشد، قهرمان در قدرت، در كار و تلاش، در اخلاق و رفتار. از او درس زندگی بیاموزد و یا نقطه‌های مثبت او را به عنوان درس به دیگران معرفی كند.

دخترخاله می‌خواهد پدرش در عین قدرت با او صمیمی باشد، زبان خوش با او به كار برد، او را درك كند و برای او مایه بگذارد، و از اینجاست كه آنان آرزو دارند پدران رفتار خود را تحت كنترل قرار دهند و از رفتار نادرست دست بردارند.

الف: همدمی با فرزندان

فرزندان شما هرچند در محیط خارج از خانه با مردم دوستی و معاشرت داشته باشند، هر قدر كه در مدرسه و محیط بیرون با مردم و با بچه‌ها بازی و دوستی داشته بازهم سهم خود را در معاشرت با پدر طلبكارند. آنها نیاز دارند با پدر خود صحبت كنند، حرف بزنند، درددل بگویند چیز بیاموزند.

پدر باید شبانه‌روز لااقل ساعتی را برای فرزندان خود فارغ بگذارد. در آن ساعت همه رنجها و غمهایش را فراموش كند، حساب همه طلبكاری‌ها و بدهكاری‌ها، ترفیعات و عقب‌ماندگی‌ها را كنار بگذارد. فقط با خانواده و فرزندان باشد. با آنها حرف بزند، از مسائل آنها آگاه شود، از جریاناتی كه در خانواده و بیرون است آگاه گردد.

این همدمی در رابطه پدر با دختران ضروری‌تر است از آن بابت كه آنها در محرومیت بیشتری از روابط اجتماعی هستند به رابطه انس و الفت با پدر به دلایل متعددی نیاز بیشتری دارند. چه بسیارند مسائل و مشكلاتی كه در سایة این همدمی حل می‌شوند و چه بسیارند انحرافاتی كه بر اثر این الفت از میان رفته و یا از وقوعشان جلوگیری می‌گردد.

در برابر حرف حق

برخی از پدران خود خواهند، آنچنان كه نمی‌خواهند هرگز خود را محكوم به حساب آورند. اصرار بر این دارند كه حرف آن‌ها و نظرشان حاكم باشد. اگر سخن حقی از فرزندان خویش بشنوند آن را به هیچ می‌انگارند. این شكوه‌ای است كه چند تن از فرزندان داشته‌اند. پذیرش حرف حق از فرزندان نه تنها شخصیت پدر را خرد نمی‌كند بلكه به او شخصیت و حیثیت می‌بخشد. باعث این می‌شود كه فرزندان به او اعتماد كنند و او را عادل و حق‌ طلب بشناسند و این امر موجب جلب احترام فرزندان نسبت به آنهاست. ضمناً‌ فرزندان هم در این رابطه احساس شخصیت و عظمت می‌كنند در می‌یابند كسی هستند و می‌توانند در مسائل و امور صاحب‌نظر باشند.

اما سخنی هم با شما

 • گاهی به پدرتان هم حق دهید كه این چنین باشد چون بالاخره او هم انسان است. در برابر فشارها و ناملایمات زندگی همه گاه نمی‌تواند مقاومت كند. به هنگامی كه فشار از حد بگذرد زمینه انفجار خود بخود پدید خواهد آمد.
 • من به شما اطمینان می‌دهم كه هیچ پدری، هرچند هم كه جنایتكار باشد، بد و رنج فرزندان را نمی‌خواهد و قصد دشمنی با آنان را ندارد. حداكثر این است كه بگوئیم او اشتباه می‌كند، و اشتباه قابل بخشش است.
 • اگر پدر بداخلاق و عصبانی است شما می‌توانید با ملایمت او را سرحال آورید. با مزاح‌های مناسب عقده دل او را بگشائید و او را شاداب و مسرور سازید. این امر از نظر اسلامی برای شما نوعی عبادت هم محسوب خواهد شد.
 • شما فكر نكنید كه پدر شما چون شما جوان و پرانرژی است و حتماً‌ باید تاب تحمل مرارتها را داشته باشد. بر پدران خود بدان مناسبت كه عمری را در راه نگهداری شما صرف كرده‌اند ببخشید.
 • احترام به پدر و رعایت حال او در اسلام بر همه شماها واجب است اگرچه پدرتان كا فر باشد.

ب: بیگانگی با فرزندان

 • جوش كار و تلاش

چه بسیارند كسانی كه همه هم و غصه خود را صرف كاری درآمدزا می‌كنند. از بام تا شام سرگرم كارند. صبح‌ها پیش از آنكه با چهرة فرزندان آشنا شوند از خانه بدر می‌روند و شامگاهان دیروقت به خانه بر می‌گردند و تازه پس از بازگشت مجدداً به ادامه كار، به حسابرسی به تهیه مقدمات كار فردا می‌پردازند.

آری، برخی از پدران جوش كسب درآمد دارند، تمام وقت خود را صرف بدست آوردن پول می‌كنند. تنها بدین دلخوشند كه صفری بر میزان موجودی‌شان اضافه شده است. و از بس در این راه جوش و خروش دارند فرصت پیدا نمی‌كنند كه شب هنگام با زن و فرزندان خویش بنشینند و كمی صحبت كنند. و یا گاهی از صحبت طفره می‌روند از آن بابت كه مبادا بی‌حوصلگیشان سبب درگیری شود. در جمع، می‌توان گفت: آن پدری كه وقت ندارد به بچه‌هایش برسد، فرصت مصاحبت و همدمی با آنان را ندارد پدر بدی است، باید خود را اصلاح كند.

 • سر در لاك خود

گاهی بیگانگی با فرزندان و با خانواده‌ حاكی از بی‌علاقگی به زندگی است. او احساس می‌كند خانواده‌اش با او شریك درد نیست. او را آنچنان كه باید نشناخته‌اند و یا او را شناخته‌اند ولی اشتباه شناخته‌اند. عدم تفاهم‌ها، گرم نبودن كانون خانواده برای جلب و جذب، پرتوقعی‌ها و … سبب آن می‌شوند كه او در خانه سر در لاك خود داشته باشد و به فكر خویش باشد.

من این جنبه‌ها را نفی نمی‌كنم و به آنهائی كه چنین جوی را در خانه پدید می‌آورند حق نمی‌دهم. ولی معتقدم بازهم تقصیر به عهده پدر است زیرا اول او در وجود چنین وضع نابسامان كوتاهی‌هائی داشته و دارد. ثانیاً مرد باید قدرت تحمل بیشتری داشته باشد. كوتاهی‌ها و نابسامانی‌ها را او باید اصلاح كند اوست كه باید پایه‌های تربیت و اخلاق را در اثر وقت‌گذاری بگونه‌ای بگذارد كه در آن تفاهم باشد. خدمت متقابل باشد، حكومت عاطفه و انسانیت باشد.

مرد در خانه باید پدری خوب و قابل اعتماد باشد. به علائق و خواسته‌های فرزند  خود توجه كند. با پسر و دختر جوانش در حد شخصیت آنها رفتار كند.

ج: نزاع در خانه

 1. خانه جهنمی

چه بسیارند شوهرانی كه با همسر خود تفاهمی ندارند و روز و شب با هم در برخورد و نزاعند،‌ آنهم بر سر مسائل جزئی و كم اهمیت. و در چنین صورتی زندگی را نه تنها بر خود، بلكه بر فرزندان خود تلخ كرده، حس بدبینی، ایجاد عقده و حتی انتقام را در فرزندان خود بر می‌انگیزند.

خانه‌ای كه  فرزندان،‌ والدین خود را در آن دچار آشف تگی می‌بینند خانه‌ای جهنمی است. آنها نمی‌دانند به كدامیك حق بدهند.

از نظر روان‌شناسان و روانكاوان ریشه بسیاری از مشكلات، انحرافات و كجرویهای نوجوانان و جوانان،‌ حتی در مراحلی پس از ازدواج و دوران بزرگسالی را باید از دوران كودكی و متأثر از روش والدین در زندگی خانوادگی دانست.

 1. سعادتمندی كانون

معمولاً رفتار پدر خط مشی زندگی خانواده را معین می‌كند. رفتارش نسبت به همسر به دیگر اعضای خانواده هشداردهنده است كه او كیست، چه موضعی در برابرش باید اتخاذ نمود. معمولاً او پیش از اینكه پدر خوبی برای فرزندانش باشد ضروری است شوهر خوبی برای همسرش باشد، نوجوانان و جوانان ما از طریق ایفای نقش همسری او درباره نق ش پدریش داوری می‌كنند.

به هنگامی كه بین پدر و مادر صمیمیت و صفا نیست فرزندان لذت و آسایش خود را از منبع دیگری باید جستجو كنند و در این جستجوهاست كه گاهی مفاسد عظیم پدید می‌آید.

 1. گریز از خانه

نوجوان و جوان به سائقه سن و طبیعت خود از چنین محیطی متنفرند. به مناسبت غلبه احساس و هیجان، شتابزدگی و تصمیم‌گیری‌ها عدم این امكان كه به پدر و مادر بگویند با هم دعوا نكنید، با هم مهربان باشید راهی را در پیش می‌گیرند كه برای‌شان اغلب نامناسب و خطرآفرین است.

می‌دانیم كه دوران بلوغ دوران درهمی و حالات ماجراجوئی است و از سوی دیگر سن استقلال‌طلبی است و درگیری‌های والدین بهانه خوبی برای گریز از خانه می‌باشد.

 1. آثار بد خشونت‌ها

پدری كه در رفتار خانوادگی بدخو و خشن است، با فحش و كتك او را تحقیر و تخطئه می‌كند، یا با سخنان جلف و ناروا او را سبك‌سر و بی‌معنی معرفی می‌كند و به حقیقت بت قابل ستایش فرزندش را شكسته است و او را در اجتماع بی‌كس و تنها گذارده است. پدری كه برای حفظ سیادت خود سر و صدا راه می‌اندازد و از زور و قدرت خود علیه همسر بینوایش سوء استفاده می‌كند درس بدی به فرزندان خود داده است. دیگر نمی‌توان از او انتظار خیر و نیكی داشت.[2]

بخش پنجم: نقش مادر

در این بخش ما موارد زیر را مورد بحث قرار خواهیم داد:

 • اخلاق مادر
 • مادر و رازهای فرزندان
 • جنبه‌های مذهبی مادر

الف: اخلاق مادر

 1. مادر و اخلاق اسلامی

بر ما ضروری است كه به عنوان یك مسلمان كنترل زبان خود را داشته باشیم، راه و روش ما بگونه‌ای باشد كه دیگران را بسازد و آنها را به سوی هدف جهت دهد. به خصوص مادر كه سازنده بنای اخلاق و انسانیت فرزند است. رعایت اخلاق اسلامی برای همه زیبنده است و برای مادر زیبنده‌تر.

اخلاق اسلامی ایجاب می‌كند كه مادر، مهرورز نسبت به فرزند، خیرخواه او، پناهگاهش، درمان كننده دردش باشد. برای خود كنترلی قائل باشد، و این كنترل در رفتار او، در گفتار و خط‌مشی‌اش هویدا باشد. عبادت مادر، رابطة با خدا، فكر و ذكرش، قید و شرطش همه و همه آموزنده و ممكن است سازنده یا ویرانگر باشد. بی‌بند و باری مادر در رفتار، بی‌توجهی‌ها او به سخنان و به برخوردها اثرات بدی در فرزندان می‌گذارد، به خصوص در نوجوان و جوان كه شدیداً خواستار جنبه حق‌جوئی، دین‌خواهی و عدالت هستند. سن جوان و سن بلوغ سن شك و تردید است، تردید در همه امور، از جمله در امور مذهبی و عقیدتی، بی‌توجهی مادر به این امر ممكن است موجب بدآموزی‌ها و بدرفتاری‌هائی باشد.

 

 1. حوصله مادر

معنی مادری توام با معنی صبر و حوصله است. اگر حوصله مادر نباشد كودك هرگز بزرگ نخواهد شد و غنچه جوانی هرگز شكوفا نخواهد شد. اوست كه رنجهای زائیده از كودك را متحمل می‌شود و با آرامش و سكون تمام با عشق مادری مزاحمتهای  فرزند را می‌پذیرد.

این خطاست كه مادری در برابر لغزش فرزند و یا در برابر سئوالاتش بی‌حوصلگی سر دهد و در برابر اعتراضش بگوید خفه شو. مادری این چنین بی‌حوصله و بی‌تحمل بهتر است كه اصولاً سخنی نگوید و با سكوت خود از كنار مسائل بگذرد. اگر به راستی قدرت شنیدن حرف فرزند را ندارید لااقل در برابرش سكوت كنید و یا صحنه را ترك كنید.

سراسر وجود نوجوان و جوان احساس است، سراسر شور است و خوشبینی. او بر اساس دنیای زیبائی كه مادرش برای او تصویر می‌كند و ارائه می‌دهد آینده‌اش را می‌سازد، بدان خوش‌بین یا بدبین می‌شود. همین انعكاسات را درباره دیگران پیاده می‌كند و شما مسئول چنین عواقبی هستید.

 1. مادر و رازهای فرزندان

الف: مادر بهترین رازدار

فرزندان ما بر اساس تشخیص و به همان گونه كه مصلحت ایجاب می‌كند مادر خود را بعنوان بهترین رازدار خود بر می‌گزینند، حرفها و سخنان خود را با او در میان می‌نهند و با اصرار و سماجت خود می‌گویند كه آنها را با دیگران در میان ننهند.

بدیهی است كه مادران هم چنین قولهائی را به فرزندان خود می‌دهند و باید هم بدهند. و خوشبختانه همین امر عامل كنترل خوبی برای رفتار آنهاست. زیرا مادران زیرك آن را مترسكی برای بچه قرار می‌دهند و هر آنگاه كه بخواهد لغزشی و خطائی را مرتكب شود  فوراً راز او را به رخش می‌كشند و به او می‌گویند كه آن را برملا خواهند كرد. طفلك بیچاره از ترس آن ناگزیر می‌شود تسلیم رأی و نظر مادر شود و به آنچه او دستور می‌دهد خو گیرد و عادت كند.

آنچه مهم است رازداری مادر است و اگر فرزند ببیند كه در این زمینه مادر تخلف كرده است خود او هم تخلف خواهد نمود.

سبك‌دلی‌های مادر سبب بی‌اعتمادی آنها و كشانده شدن بسوی كارهای مخفی و انجام عملیت آب زیركاهی خواهد شد.

[1] . خانواده و مسائل نوجوان و جوان نوشته دكتر علی قائمی

[2] . خانواده و مسائل نوجوان و جوان – دكتر علی قائمی – ص 50

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

روابط بین والدین و فرزندان و تأثیر آن در تربیت 78صفحه

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت چهارم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  214 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *