بایدها و نبایدهای نوشتن یک طرح کسب و کار (Business Plan) قوی


دانلود پایان نامه

اگر در حال برنامه ریزی برای یک سفر جاده ­ای در سراسر کشور هستید، به احتمال زیاد مسیرهایی که بیشترین تناسب را با خواسته ­های شما دارند جستجو  کرده اید. شاید شما جاده خوش منظره و زیبا با تعداد زیادی توقفگاه در طول مسیر را انتخاب کرده و یا شاید تصمیم به انتخاب سریعترین مسیر گرفته ­اید. برای رسیدن به مقصد خود، شما نیاز دارید که بدانید می­ خواهید به کجا بروید و چگونه به آنجا خواهید رفت.

آماده سازی یک طرح کسب و کار دقیقا مشابه همین است. بدون داشتن طرح پیشنهادی روشن و هدفمند نمی توانید از شرکت خود انتظار داشته باشید که به موفقیت دست یابد و رشد کند. یک طرح کسب و کار باید از طریق راهنمایی، در طول فرآیند راه اندازی کسب و کار به شما خدمت کند.

کوهن معتقد است : “شما نمی خواهید بدون داشتن آگاهی به هر موقعیتی بروید،”. شما به یک نقشه که نشان دهد چگونه می خواهید به اهداف خود برسید نیاز دارید. طرح کسب و کار این وظیفه را برعهده می ­گیرد.

در ادامه تعدادی از بایدها و نبایدهایی که باید در حین نوشتن طرح کسب و کار در نظر گرفته شوند، آورده شده است.

طرح کسب وکار خود را به اشتراک بگذارید، آن را پیش خودتان نگه ندارید

اگر به دنبال موفقیت شرکت خود هستید، پس همه کارکنان باید پویایی طرح کسب و کار را درک کنند. این سندی نیست که شما ملزم به قفل زدن به آن و مخفی نگه داشتن آن باشید.

از نظر کوهن”طرح کسب و کار، یک سازمان را متمرکز نگه می دارد، [ و ] باید به اشتراک گذاشته شود. بسیاری از شرکت ها با آن به عنوان یک سند محرمانه که باید به دور از چشم کنجکاو کارکنانی که پست بالایی در سازمان ندارند نگه داشته شود، رفتار می کنند. به اعتقاد من طرح کسب و کار باید به اشتراک گذاشته شده، مورد بحث قرار گرفته و در صورت لزوم از طریق یک حلقه با بازخورد و بینش اصلاح شود. ”

هرچه تعداد  افرادی که درگیر این موضوع هستند بیشتر باشد، تعداد ایده ­های بیشتری در محیط شرکت به گردش درمی­ آیند. در نظر گرفتن آورده ­های هر کارمند برای حصول اطمینان از اینکه نتیجه چیزی است که برای همه لذت بخش است، مهم می ­باشد.

طرح کلی را دنبال کنید، به بی راهه نروید

لازم نیست که یک سند بیش از حد عالی و استادانه نوشته شود، قالب­ بندی فانتزی و یا تزئین زرق و برق­دار داشته باشد. بلکه مشابه یک نقشه راه، باید به شما و سایر کارکنانتان بینش بدهد.

طرح کسب وکار خود را با استفاده از یک طرح کلی خاص به نام SWOT، که مخفف قوت­ ها، ضعف ­ها، فرصت ­ها و تهدیدها است شروع کنید. ابتدا، یک خلاصه اجرایی ( executive summary ) بنویسید، که در آن زمینه­ ای که قصد موفقیت در آن را دارید معرفی کنید و چگونگی و چرایی قصد خود را از انجام این کار توصیف کنید. و پس از آن، نقاط قوت و ضعف و همچنین فرصت­ هایی که برای رشد شرکت وجود دارد را لیست کنید و سپس تهدیدهایی که ممکن است مانع دستیابی به این اهداف بشوند را بررسی کنید.

تحقیقات منظم (مدیریت شده) انجام دهید. نه “فی البداهه”

مانند هر پروژه کسب و کار، تحقیق امری کاملاً حیاتی برای نوشتن یک طرح کسب و کار قوی، است.

تحقیقات یکی از بزرگترین ارزش دهنده ­ها به نوشتن یک طرح کسب و کار است. تحقیقات به شرکت­ ها اجازه می ­دهد تا یاد بگیرند انتظار ساختن چه چیزی را داشته باشند و روندهای صنعت چه هستند.

اگر تحقیقات نشان دهد که ایده شما با دوام است، سپس می توانید با نوشتن در مورد کالا یا خدماتی که ارائه می ­دهید، طرح بازاریابی، میزان بودجه مورد نیاز و اهداف خود ادامه دهید. برای ایده های بیشتر در مورد نکات خاص در طرح کسب و کار خود، به اخبار روزانه­ ی کسب و کار صنعت خود مراجعه کنید.

طرح کسب و کار را مورد استفاده قرار دهید. آن را بایگانی نکنید

سند کسب و کار شما به دلیلی وجود دارد. تا جای ممکن از مراجعه به آن نترسید، به آن به عنوان چک کردن نقشه، در زمانی که انحراف و اشتباه ی داشته­ اید، فکر کنید. هیچ مشکلی در استفاده از طرح کسب و کار برای بازگشت به مسیر درست و یا ماندن در آن وجود ندارد.

به گفته کوهن” بزرگترین اشتباهی که مردم مرتکب می­ شوند آن است که: سند کسب و کار را آماده می ­کنند و سپس آن را در کشو می ­گذارند و هرگز مجدداً به آن نگاه نمی­ کنند. این کار به معنای شکست دادن خود است”.

در نهایت، به یاد داشته باشید که شما باید طرح کسب و کار خود را به موازات رشد شرکت بازبینی کنید.

طبق گفتۀ فریولو “یک سند کسب و کار را فقط با هدف تامین مالی طراحی نکنید. ماهانه و یا در دوره ­های سه ماهه به طرح کسب و کار رجوع کنید و همانطور که ادامه می دهید درتحقیقات و برآوردهای خود تجدید نظر کنید. مسئول بودن در قبال چشم اندازی که تعیین کرده اید به نگه داشتن شما در مسیر درست و موفقیت کمک خواهد کرد.”

ویرایش و به روزرسانی همیشه ایده خوبی است، همچنین شما هرگز نمی توانید تجدید نظرهای بیش از حد انجام دهید. کوهن می گوید که یک طرح کسب و کار ” سندی است که هرگز کامل نمی شود.”

 

دسته‌بندی نشده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *