بازاریابی شبکه ای چیست؟


دانلود پایان نامه

افراد مختلف تعاریف متفاوتی از بازاریابی شبکه ­ای Network Marketing دارند و اگر از افراد مختلف بپرسید ” بازاریابی شبکه ­ای چیست؟ ” جواب های مختلفی دریافت خواهید کرد.

کسانی که به بازاریابی شبکه ­ای موفقی پیوسته ­اند، ارتباطات را آموخته ­اند، دست به اقدام زده اند و به دنبال ساختن کسب و کاری بسیار موفق رفته ­اند، که منجر به کسب  درآمد ثابت میلیونی شده است، به شما خواهند گفت :

“بازاریابی شبکه ­ای بزرگترین و بهترین فرصت در تاریخ بشریت است، برای افراد متوسط که پول زیادی ندارند تا بتوانند آزادانه هر مقداری که می­ خواهند را سرمایه گذاری کنند. ”

اگر با فردی صحبت کنید که در طول سالیان به موارد بازاریابی شبکه­ ای متفاوتی پیوسته باشد ،اما هیچگاه این موارد برای او کارآمد نبوده باشند به شما خواهد گفت :

“بازاریابی شبکه ­ای نتیجه بخش نیست. تنها افرادی که در رأس هستند می ­توانند به خوبی از آن کسب درآمد داشته باشند.”

بنابراین حق با کدام است؟ البته اگر درست نگاه کنید هیچ کدام به درستی جواب سوال “بازاریابی شبکه ­ای چیست؟” را نداده ­اند.

بازاریابی شبکه ­ای چیست؟

طبق ویکی پدیا ، بازاریابی شبکه­ ای روش انجام کسب و کاری است که در آن نیروهای فروش علاوه بر کمیسیونی که بابت خدمات و فروش محصولات دریافت می کنند بابت فروش افرادی که وارد کسب و کار می ­کنند ( که محصولات شرکت را بفروشند ) هم کمیسیون دریافت می ­کنند. این کار باعث شکل گیری شبکه­ ای از توزیع کنندگان و سلسله مراتب چندگانه  می شود که برای هر فرد به سمت پایین گسترش یافته و دارای زیر شاخه است. این زیرشاخه ها دارای سطوحی از افراد است که برای فردی که در رأس شبکه قرار دارد، پاداش و مزایای اهرمی، به همراه خواهد داشت.

بیایید این عبارات را بازتر کنیم تا معنی و کارکرد بازاریابی شبکه ­ای به وضوح مشخص شود.

شما می­ دانید که هرگز با کار کردن برای دیگران ثروتمند نخواهید شد. همچنین می ­دانید ایجاد کسب و کارهای موفق توام با منافعی هنگفت، در سبک زندگی شما  اثر گذار است :

  • می ­توانید افراد دیگری را همراه با خود، سر کار ببرید.
  • می­ توانید از خانه، به صورت پاره وقت و در زمان­ های آزادتان کار کنید.
  • می­ توانید ساعات کاری و کارهایی که می ­خواهید انجام دهید را خودتان انتخاب کنید.
  • می ­توانید از طریق ذخیره ­و پس انداز مالیات­ های اضافه، عایدی خود را افزایش دهید.
  • این فرصت را دارید که به ظاهر خود را از نظر مالی مستقل کنید.

با بررسی این موارد شما به دلیل هزینه­ ی ورود پایین و آموزش و حمایتی که دریافت می ­کنید، تصمیم به بررسی پیوستن به شرکتی که در حوزه­ ی بازاریابی شبکه­ ای فعال است، می ­گیرید. اما  شما واقعا  وارد چه ماجرایی خواهید شد؟ بازاریابی شبکه ­ای در معنای واقعی چیست؟

وقتی شما وارد  شرکتی می شوید که در حوزه­ ی بازاریابی شبکه­ ای اینترنتی فعال است، اعلام آمادگی کرده ­اید که محصولات و خدمات و فرصت های شرکت را به مخاطبان ارائه دهید.

شما با سرمایه گذاری اندک و به وسیله­ ی جلب موافقت توزیع کنندگانی مستقل، می ­توانید وارد بازاریابی شبکه ­ای  یا نتورک مارکتینگ شوید. شما به عنوان کارمند شرکت استخدام نخواهید شد، اما به عنوان پیمانکار مستقل، صاحب کسب و کار، فروشنده یا دلال به صورت نمایندگی یا مشاوره، داوطلبانه به شرکت اعلام آمادگی می ­کنید. سپس بر اساس حجم محصولاتی که به واسطه ­ی تلاش خودتان و توزیع کنندگان زیر شاخه ­تان، به فروش برسانید کمیسیون دریافت خواهید کرد.

به زبانی ساده بازاریابی شبکه ای کارکردی مطابق  آنچه ذکر شد، دارد. اما اجرا و به کارگیری آن مانند تعاریف و تبلیغاتی که از آن می شود، آسان و پر بازده نیست.

به عبارت دیگر، برای کسب درآمد، لازم است خودتان یا فروشندگان زیرشاخه ­تان در بازاریابی شبکه­ ای ( Network Marketing ) بتوانید محصولات شرکت را به فروش برسانید. چراکه کمیسیون دریافتی بابت تعداد محصولاتی که به فروش می ­رسانید، شما را به سمت کسب و کار جدید سوق خواهد داد.

بازاریابی شبکه ای

  • بازاریابی شبکه ای از منظر مالی

بیایید بازاریابی شبکه ­ای را از منظر مالی بررسی کنیم :

فرض کنید شما بابت فروش هر محصول به خصوص، 10% کمیسیون دریافت می­ کنید و فروش هر محصول هم برای شما دو ساعت کار یا زمان می ­برد. فرض کنیم 10% کمیسیون به طور میانگین تقریباً 10000 تومان باشد بنابراین شما ساعتی 5000 تومان دریافت خواهید کرد که با 40 ساعت کار در هفته به 200.000 تومان می­ رسد.

حالا فرض کنید زمانی صرف کرده و افرادی را ترغیب به پیوستن به این شبکه ­ی بازاریابی کرده ­اید و از فروش محصولات هر یک از آنها، مثلاً 1000 تومان بابت هر محصول دریافت می ­کنید. اگر بگوییم شما توانسته ­اید حداقل 10نفر را به زیرشاخه ­های خود اضافه کنید و آنها هم قادر باشند به طور متوسط هر ماه 20 محصول را بفروشند در اخر ماه 200.000 تومان هم به این صورت کسب خواهید کرد.

اگر بتوانید زیرشاخه ­های خود را در نتورک مارکتینگ افزایش دهید، می ­توانید از تلاش و زمانی که سایرین صرف می ­کنند کسب درآمد داشته باشید. البته بدیهی است که افزایش زیرشاخه آنقدر هم که به نظر می­ رسد آسان نخواهد بود و مورد دیگر آنکه متوسط دریافتی برای محصولات متفاوت یکسان نخواهد بود و ممکن است دریافتی شما کمتر یا بیشتر از آنچه محاسبه کرده ­ایم باشد. در واقع برخی از محصولات آنقدر قیمت پایینی دارند که حق کمیسیونی که از آن دریافت می کنید، به نسبت تلاشی که برای فروش آن انجام داده اید ناچیز است. و همچنین نمی توانید خیلی به فروش افراد زیر شاخه ی خود هم امید ببندید چون معلوم نیست آنها بتوانند فروش خوبی داشته باشند.

  • کاستی های بازاریابی شبکه ای

در کنار تمام اعداد و ارقام وسوسه انگیزی که بازاریابی شبکه ­ای به شما پیشنهاد می ­دهد این روش به ظاهر معجزه آسا دارای کاستی ­هایی هم می ­باشد و حقایق ناخوشایندی در مورد آن وجود دارد. مهم ترین آنها آن است که، اگر توان فروش و بازاریابی یا جذب زیرشاخه را نداشته باشید تلاش های شما منجر به نتیجه ­ی دلخواه ­تان نخواهد شد. بازاریابی شبکه ای دارای کاستی هایی هم هست که اجرا و به کارگیری آن را دچار مشکل می کند. کاستی ها و معایب بازاریابی شبکه ای به قرار زیر است :

ممنوع بودن استفاده و به کارگیری بازاریابی شبکه ای در بسیاری از کشورها

اجرا و استفاده از بازاریابی شبکه ای در کشور ما ممنوع است، و در هنگام شروع هر کسب و کار با مراجعه به مراجع اجرایی و قانونی  برای دریافت گواهی ثبت شرکت، از شما تعهدی مبنی بر عدم استفاده از بازاریابی شبکه ای گرفته می شود. همچنین در بسیاری از کشورهای دیگر از جمله آمریکا نیز این روش ممنوع اعلام شده است و کشورهای انگشت شماری این مورد را قانونی می دانند.

کسب در آمد در بازاریابی شبکه ای روند آسان و سریعی ندارد

مهم نیست چقدر شبکه­ یا نتورک مارکتینگ خود را به قسمت­ های مختلف تقسیم کنید، تنها راهی که قادر خواهید بود با استفاده از آن، از کسب و کارهای مبتنی بر بازاریابی شبکه ­ای کسب درآمد کنید، آن است که مهارت تلفیق علم و هنر فروش و بازاریابی را داشته باشید. چراکه بازاریابی چند سطحه یا ( Multi Level Marketing MLM ) نوعی از “فروش مستقیم” است، و هیچ کس ریالی کسب نخواهد کرد تا زمانی که محصولات و خدمات به فروش برسند. بنابراین فکر نکنید گوشه ای می نشنید و از فروش عوامل زیرشاخه تان پول دریافت می کنید، این تصور غلطی است و شما برای رسیدن به سودآوری باید تلاش بسیاری انجام دهید. شما باید برند و نام تجاری که می خواهید محصولات آن را بفروشید را بشناسید  و توان آن را داشته باشید و با استفاده از تبلیغات و سایر کانال ها افراد را مجاب به خرید کنید. از این رو بسیاری از افراد در بازاریابی شبکه ای، ثروتمند نمی شوند.

بیشتر فروش ها در بازاریابی شبکه ای، به صورت رو در رو است

با توجه به آنکه 80% فروش ها در این روش به صورت حضوری انجام می شود، بیشتر افراد بار اول شکست می خورند، چرا که توانایی فروش مستقیم را ندارند و با تکیه بر وعده هایی که به آنها داده شده به بازاریابی شبکه ای پیوسته اند، بدون آنکه از سختی های آن آگاهی کامل داشته باشند. به همین دلیل اکثر افراد محصولات را به دوستان و آشنایان خود می فروشند، که این کار برای رئوس شبکه مفید است اما برای خود فرد نه

بازاریابی شبکه ای

رقابت در بازاریابی شبکه ای بسیار تنگاتنگ است

اگر شما در فروش خوب نباشید که نمی توانید انتظار حمایت زیادی از سایرین داشته باشید، چراکه هر کس برای پیشرفت و ترقی جایگاه در شبکه به فکر افزایش فروش خود است. اما اگر در فروش خوب باشید باید آمادگی آن را داشته باشید که با افرادی بسیاری به رقابت بپردازید. همان حامیانی که در ابتدا شما را حمایت می کردند ممکن است دیگر نخواهند شما را راهنمایی کنند و یا بدتر از آن ممکن است در صدد رقابت با شما برآیند و حتی به فروش شما ضرر برسانند.

اگر توان “نه” شنیدن ندارید، وارد بازاریابی شبکه ای نشوید

اگر جزو افرادی هستید که با “نه” شنیدن انگیزه و امید خود را از دست می دهید، بدانید که در این روش، میزان رد شدن پیشنهاد ( rejection ) شما توسط خریداران بسیار بالا است. در اکثر موارد افراد پیشنهاد شما را  رد می کنند. این عدم تمایل به خرید تا حدی به این خاطر است که خریداران به فروشندگان شخصی اعتماد ندارند، و ترجیح می دهند از نمایندگی های معتبر یا از خود شرکت محصولات مورد نیاز خود را خریداری کنند.

بازاریابی شبکه ای

در دنیای بازاریابی امروز موارد بسیاری مانند، بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ، تبلیغات در شبکه­ های اجتماعی و … ، وارد دنیای بازاریابی شده­ اند و هریک به نحوی کارایی خود را به اثبات رسانده ­اند بازاریابی شبکه­ ای هم از این قاعده مستثنی نیست. اما توجه داشته باشید که برای ورود به هر کسب و کاری باید تمام جوانب آن را بسنجید. از این رو برای ورود به کسب و کاری که مبتنی بر بازاریابی شبکه ای است، موارد ذکر شده را در نظر داشته باشید و موارد قانونی آن را بررسی کنید، شاید بازاریابی شبکه ای آوازه و شهرتی چشمگیر پیدا کرده باشد اما همان طور که آواز دهل شنیدن از دور خوش است، بازاریابی شبکه ای هم از نزدیک زیبایی و کارایی که تصور آن را می کنید، ندارد.

دسته‌بندی نشده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *