اهداف بهداشتی روانی

دانلود پایان نامه

اهداف بهداشتی روانی:
هدف کلی بهداشت روانی ،پیش گیری از اتفاق بیماریای روانیه .علاوه بر اینکه به تشخیص و درمان هم می داره و از بازگشت مریضی نیزجلوگیری به عمل میاره. بهداشت روانی به مقاوم سازی افراد ،بسیار اهمیت میده. چه کنیم تا آدمایی مقاوم داشته باشیم که در برابر استرسا و فشارهای محیطی دچار از هم پاشیدگی شخصیت نشن؟ چیجوری افراد رو تربیت کنیم که از تجربیات خوددرس بگیرن و در جهت ایجاد یک محیط فردی و اجتماعی سالم و مناسب قدم بردارن؟ دربهداشت روانی،شخصیت هر فرد و الگوهای رفتاری و روانی اون مورد توجه قرار می گیرن . چون افراد با شخصیتای متفاوتی که دارن در مقابل فشارهای عکس العملای مختلفی از خود نشون میدن. از آن جا که تشکیل و مراحل اجتماعی شدن کودک در سالای ساده و در خونواده صورت میگیره ،بهداشت روانی هم ، هدف کلی اون ساختن آدمای سالم با الگوهای رفتاری و روانی مناسبه ،واسه خونواده و چگونگی برخورد والدین با کودک و کلا واسه سالای ابتدایی زندگی اهمیت زیادی قائله . بهداشت روانی با اهداف آموزشی ،درمانی و پژوهشی ،می تونه به هدف کلی خود یعنی پیش گیری نائل آید .
1-هدف آموزشی : از روش آموزشای رسمی و غیر رسمی عمومی گروهی میشه مردم رو هدایت نمودو راههای پیش گیری از مشکلات رو به اونا یاد نمی گیرین . بهداشت روانی می تونه به شکل انفرادی هم آموزش داده شه . از روش کتابای درسی رو واسه علم آموزان و دانشجویان و واسه همه کسائی که طوری در اجتماعات آموزشی شرکت نشون میده، می تونه رهنمودهای مهمی رو در جهت پیش گیری به همراه داشته باشه . رسانه های گروهی هم نقش مهمی در ارتقای فهم مردم در مورد بهداشت روانی دارن . برنامه های آموزشی مربوط به بهداشت روانی ،که از روش روزنامه ها ، مجلات ،رادیو و تلویزیون در اختیار مردم قرار می گیرن ،یکی از اهداف مهم بهداشت روانی هستن.
2-هدف پژوهشی : بهداشت روانی از روش اجرا نیروهای متخصص در مورد تحقیق و تحقیق ،چه در مورد دلیل پیدا کنی مشکلات روانی و رفتاری و چه در مورد تشخیص مشکلات و درمان اونا به هدف پژوهشی خود تحقق می بخشه . پژوهشایی که در مورد باعث شناسی انجام قبول می کنه می تونه راه های پیش گیری رو واسه محققان روشن سازه . مثلا اگه در یه چیز پژوهشی، یافته های تحقیق نشون دادن که سخت گیریای افراطی والدین باعث وارد اومدن فشار بر کودکان می شه و بعضی وقتاً اونا رو به طرف مشکلات عادتی می بره. این روش تربیت از طرف کارشناسان روشی گوشه گیر و غیر درست اعلام می شه و همین طور پیدا کردن راه حلای مناسب واسه نابود کردن پاره ای از مشکلات کودکان ،که از روش کارای پژوهشی انجام گرفته باشه می تونه والدین و کلا همه آدمایی که با کودکان سروکار دارن ،راهنمایی کنه. جلب توجه والدین و به ویژه مادران به نکات و پیشنهاد ها ، می تونه در حفظ سلامتی فرزاندانشان به طور کامل اثر داشته باشه.
3-هدف درمانی : هدف از درمان ، بهبود مشکل و بیماریه . در عین حال،نقش پیش گیری هم در اون پنهونه . درمان نه تنها برطرف کردن علامتای مریضی می پردازه بلکه به مریض کمک می کنه تا به زندگی ،خونواده و کار خود برگردد و از عاقبتای مریضی ای که ممکنه واسه اون و خونواده اش به وجود بیاد و لطمات فردی و اجتماعی به دنبال داشته باشه جلوگیری کنه. در درمان بیماریای روانی باید هم به مسائل جسمی و هم به مسائل روانی توجه شه تا بشه تاثیر منفی اونا رو به کمترین اندازه برسونه و یا به طورکلی نابود کرد . آسیب زننده رو ،تا امکان داره ،باید از محیط اونا دور ساخت تا سلامت روان اونا حفظ شه. بعضی از بیماریای روانی وجود عودت پذیری دارن . ممکنه تحت عوامل و شرایط خاصی دوباره برگردن . در این جور موارد باید به درمان چند بعدی و چند جانبه دست به کار شد و به خونواده هم،آموزشای لازم رو ارائه داد نا از بازگشت احتمالی مریض جلوگیری بشه. تحقیقات نشون داده که خونواده های بیماران ،وقتی آموزش می بینن که با بیمارشان در زمینه های جور واجور چیجوری رفتار کنه ،از علایم بازگشت بیماریتا حد قابل توجه ای می کاهند.