اقدامات لازم بهداشتی پزشكان:پایان نامه رایگان روانشناسی,آشنایی با دانش آموزان استثنایی


دانلود پایان نامه

د. توصیه، در اقدامات لازم بهداشتی به پزشكان:

برای اینكه كودكی سالم پا به عرصه وجود گذارد، عوامل بسیاری لازم است علاوه بر آنكه خود پدر و مادر باید از سلامت برخوردار باشند، می‌باید حتی الامكان ناقل معلولیت نیز نباشند. از اولین مرحله بسته شدن نطفه و نخستین مراحل حپات در مرحله جنینی تا نهایت دوره بارداری مادر و بعد مرحله زایمان، یا پای گذاردن در جهت شروع زندگی مستقل و بعد خوكردن با شرایط محیطی دنیای موجود،همه و همه مواردی هستند كه دقیقاً باید تحت كنترل باشند تا كودكی سالم بدنیا بیاید. بدیهی است كه در شرایط طبیعی و بدون نظر گرفتن كنترلهای لازم نیز ممكنست كودك سالم داشته باشیم، ولی در اینصورت فقط ممكن است. این بدان معناست كه در عین حال نیز ممكنست بچه ناسالم داشته باشیم. بنابراین چنانچه مایلیم درصد سلامت كودكان را افزایش دهیم، به همان نسبت نیز لازمست عوامل مختلف و خطراتی را كه ممكنست سلامت كودك را به خطر اندازد و هرچه بیشتر و بهتر تحت كنترل درآوریم وبهتر ین كنترل كننده این وضع پزشكان هستند. شاید قدم اول و اساسی ترین نكته در این رابطه وجود پزشكان بحد مورد نیاز جامعه است تا بتوان انتظار داشت تولد هر كودك در هر منطقه تحت نظر پزشك انجام گیرد, ولی می‌دانیم كه این آرزو د ربرنامه كوتاه مدت غیر عملی است.

نكته دیگر راغب نمودن مردم درمراجعه به پزشك و استفاده از توصیه های پزشكی طی دوره بچه دار شدن است كه این نیز می‌باید از فعالیتهای مستمر ستاد پیشگیری از معلولیت ذهنی باشد. زیرا در پناه حفظ بهداشت و كنترل پزشكی است كه می‌توان امیدوار بود درصد قابل توجهی از معلولیتهای ذهنی كاسته خواهد شد.

پزشكان می‌باید درمواجهه با مسئله بچه دارشدن از طریق پرسش‌نامه ای مدون و دقیق تمام مشخصات لازم برای تشخیصهای اولیه را بدست آورده براساس آن در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام دهند. این پرسشنامه می‌تواند شامل سوالاتی درزمینه مسائل مربوط به ژنتیك خانواده, مسئله R.h, مسئله سوابق بیماریها در والدین وغیره باشد.

علاوه بر آن پزشكان می‌باید دقیقاً تمام مدت بارداری را تحت كنترل خود قرار داده توصیه های لازم را به مادران بنمایند ونهایتاً درموقع زایمان, با توجه به نكات خاص در امر احتیاط نسبت به سلامت كودك اقدامات لازم را انجام دهند. در بدو تولد براساس تست های خاص از سلامت كودك از نظر میزان قند, میزان كلسیم, اشكالات تیروئیدی و اشكالات آنزیمی‌تا حد ممكن آگاهی حاصل نموده, تمام اطلاعات لازم كودك را در دفترچه بهداشتی كودك ثبت نمایند.

مثالهائی از موارد قابل توصیه وقابل اجراء در امر پیشگیری ودرمان, در بدو بروز معلولیتهای ذهنی

1- معمولاً بد نیست كه عموم مردم آموزش ببینند كه هنگام ازدواج ویا قبل از بچه دارشدن جهت مشورت بمراكز مشاوره ژنتیك ودرصورت عدم دسترسی به آن به پزشك متخصص مراجعه نموده, درمورد اقدام به بچه دارشدن توصیه های لازم را كه از طرف آنان می‌شود مورد توجه قرار دهند.

تصمیم به چنین اقداماتی درموارد ذیل باید با تأكید بیشتری توصیه شود :

الف : وقتی ازدواج فامیلی صورت می‌گیرد.

ب : وقتی فامیل یا یكی از افراد خانواده یكی ازطرفین دچار معلولیت یامشكلی مشابه است.

ج : وقتی یكی از طرفین دچار مشكلاتی چون معلولیت, صرع, ناراحتی قندخون وامثال آن می‌باشد.

د : وقتی خانواده ای صاحب فرزند یا فرزندانی معلول بوده, در عین حال متمایل به داشتن فرزند یا فرزندانی دیگر است.

  • 1- باید از طریق توصیه حتی الامكان از بارداری زنان در سنین كم (نوجوانی)د ودرسنین بالا (بزرگسالی یعنی بالای 40 سال) ممانعت نمود.
  • 2- توصیه شود درمواردی كه مادر برای جلوگیری از بچه دارشدن مدتی از وسائل غیرطبیعی استفاده نموده یاكورتاژ كرده, همچنین درمواردی كه مادری بخاطر ضعف رحم یا خونریزیهای دوره بارداری بچه سقط كرده است, باید دقیقاً تحت نظر پزشك متخصص اقدام به بچه دار شدن نماید.
  • 3- مسئله ناهمسازی خون نوزاد و مادرh)) باید از طریق پزشكان مورد دقت قرار گیرد.
  • 4- درطی دوره بارداری خصوصاً در هفته ها و ماههای اول, استفاده از داروهای مسكن وآرام بخش همچنین آنتی بیوتیكها از طرف پزشكان باید مورد دقت قرار گرفته, در مورد رعایت آنها توصیه لازم به زن باردار ارائه شود.
  • 5- وضعیت تغذیه مادر درطی دوره بارداری, چه از طریق راهنمائیهای مستقیم توسط نشانه های ستاد پیشگیری وچه از طریق پزشكان باید به زنان باردار توصیه گردد.
  • 6- پرهیز از رادیوگرافی ودرمعرض اشعه ایكس قرارگرفتن خصوصاً در ماههای اول بارداری باید شدیداً رعایت شود.
  • 7- به مادران باردار توصیه شود تا از برخورد ونزدیكی به مبتلایان به بیماریهای عفونی خصوصاً سرخجه, بالاخص درماههای اول بارداری پرهیز نمایند.
  • 8- به مادران توصیه شود حتی الامكان در هنگام بارداری از استعمال مواد مخدر ودخانیات پرهیز نمایند.

9- حتی الامكان زنان باردار می‌باید از تحریكات هیجانی شدید به دور باشند.

10- پزشكان و حتی خود مادران می‌باید از خطر نرسیدن اكسیژن به كودك در هنگام تولد آگاهی داشته, حتی الامكان با انجام اقداماتی احتیاطی, می‌توان مانع به وجود آوردن یك چنین مشكلی جلوگیری كرد.

11- تا حد ممكن درزایمانهای مشكل استفاده از ابزار ووسائلی چون فورسپس سپس اجتناب شده, در صورت امكان از طرق دیگری كه به نحوی بهتر سلامت مادر وكودك را تضمین می‌نماید (سزارین) استفاده گردد.

12- باید مصراً از بیمارستانها وزایشگاهها خواسته شد تا در بدو تولد نوزاد, میزان قند وكلسیم كودك را اندازه گیری كنند تا در صورت مواجهه بامورد “هیپوگلیسمی” یا “هیپوكالسیمی” اقدامات بموقع انجام گردد.

13- باید بر اثر تدوین قانون, مصراً از بیمارستانها وزایشگاهها خواسته شود تا در بدو تولد كودك را از نقطه نظر اختلالات آنزیمی‌”فنیل كیتونوریا” ویا “گالاكتوزمی” و همچنین اختلالات تیروئید تست كرده, درصورت مشاهده اقدامات عاجل درجهت دارو درمانی به عمل آورده, رژیم غذایی خاص را تا زمان مورد لزوم تحت كنترل ونظارت قرار دهند.

14- مسمومیت با املاح سرب, در اثربازی كردن با اسباب بازیهائی كه رنگ سربی دارند, با تماس با وسائل قدیمی‌كه واجد املاح سرب می‌باشند. توجه دادن به این امر به مادران و پزشكان اطفال حائز اهمیت است.

15- توصیه درمواظبت از طفل درسالهای اول زندگی, در برخورد با بیماریهای عفونی خصوصاً مننژیت و رساندن فوری كودك بمراجع درمانی.

16- توصیه درمواظبت از كودك, درمواجهه با سوانح وتصادفاتی كه منجر به صدمات مغزی می‌گردد.

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان 105ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *