افسردگی از دیدگاه قرآن :پایان نامه رایگان رشته روانشناسی;بررسی افسردگی در زنان


دانلود پایان نامه

 

افسردگی از دیدگاه قرآن :

از آن جا كه روی برتافتن از معنویت و اخلاق و گرایش به ارزش های مادی‘ بر خلاف ساختار روحی ـ روانی انسان و در جهت عكس قانون خلقت است‘ بشریت با این نگرش با بحران های بسیاری دست به گریبان است و هر چه این حركت معكوس تداوم یابد این بحران تشدید می شود. یكی از پیامدهای بی اعتنایی انسان به معنویت‘ كه طعم خوش حیات را در كام انسان ها تلخ كرده‘ افسردگی است.

خداوند می فرماید : « وَ مَن أعرَضَ عَن ذِكری فَإنَّ لَهُ معشیةً فَتنَتاً. طه 124

و هر كه از یاد من دل بگرداند‘در حقیقت زندگی تنگ و سختی خواهد داشت. »

و نیز در سوره رعد آیه 27 می فرماید :

« … إلا بِذِكرِاللّه تَطمَئِنَّ القلوب . آگاه باشید كه دل ها با یاد خدا آرامش می یابد. »

طبیعت دنیا مستلزم آن است كه انسان همیشه به آن چه می خواهد و دوست دارد       نمی رسد و با سختی ها و ناملایمات‘ شكست ها و ناكامی ها‘ ضرر و زیان ها و بسیاری چیزهای ناخوشایند دیگر مواجه شد.

ایستادگی در برابر مشكلات و ناامید نشدن‘ محتاج به جهان بینی استواری است كه بتواند مقاومت در برابر آن ها را برای انسان توجیه كند كه فقط جهان بینی الهی است كه از عهده این مشكل برمی آید :

« أفَمَن شَرَحَ اللّهُ صَدرَهُ لِلإسلامِ فَهُوَ عَلی نورٍ مِن رَبِّهِ فَوَیلٌ لِلقاسِیة قُلوبُهُم مِن ذِكرِ اللّهِ اوُلئِكَ فی ضَلالٍ مُبین . زمر 22 »

جهان بینی مادی‘ توان توجیه منطقی و منطبق بر فطرت سلیم را ندارد و معتقدان به آن‘ در مقابل مشكلات خلع سلاح هستند. شاهد این مدعا وجود بیماری های روحی حاد و بحران های شدید اخلاقی در دنیای معاصر به ویژه در جوامع مادی غرب است :

« وَالَّذینَ أعمالُهُم كَسَرابٍ بَقیعَةٍ یَحسَبُهُ الظَّمأنُ مآءً حَتّی إذا … .نور 39 و 40

و كسانی كه كفر ورزیدند كارهایشان چون سرابی در زمینی هموار است كه تشنه‘ آن را آبی می پندارد تا چون بدان رسد آن را چیزی نیابد و خدا را نزد خویش یابد و حسابش را تمام به او دهد و خدا زود شماراست. یا ( كارهایشان ) مانند تاریكی هایی است كه در دریایی ژرف است كه موجی آن را می پوشاند و روی آن موج دیگر است و بالای آن ابری است كه بعضی بر روی بعضی قرار گرفته است. هر گاه غریق دستش را بیرون آورد‘ به زحمت آن را می بیند‘ و خدا به هر كس نوری نداده باشد او را هیچ نوری نخواهد بود. »

ملاك ها و ارزش های مادی توان توجیه و تبیین این امور را ندارند و انسان را در نیمه راه زندگی رها كرده و قدرت روبه رو شدن و تصمیم گیری در برابر حوادث را از انسان سلب می كند. این جا است كه انسان از انسانیت خویش خلع و به موجودی زبون و بی اراده تبدیل می شود و زندگی را بی ارزش می یابد و چون حیوان‘ باپای خویش به مسلخ قدم می گذارد. آن چه مایه تداوم زندگی است امید به آینده بهتر است‘ آینده بهتر است كه در انسان شور و نشاط زندگی و زنده بودن را به پا می دارد. او را به بهره وری از امكانات ترغیب و به كمال و ترقی امیدوار می سازد.

این امید است كه از انسان غوطه ور در مشكلات و ناملایمات فردی استوار و مصمم می سازد كه جریان تاریخ را متحول كرده و از معركه برخورد با حوادث سرافراز خارج می سازد. یكی از آثار مهم و ملموس اعتقاد به معاد‘ دمیدن نشاط و امید در روح انسان و نجات از افسردگی و خمودی از طریق تبیین و ترسیم آینده ای زیبا و شفاف است.[1]

 

افسردگی از دیدگاه روایات :

رسول الله ( ص ) می فرمایند : « إن هَدفی فی الدُنیا یحبُكَ اللّهُ وَ إن هَدفیما ایدی الناس یحبُكَ الناسُ : به دنیا بی رغبت باش‘ تا خداوند دوستت بدارد به آن چه در دست مردم است بی اعتنا باش تا مردم دوستت بدارند. » [2]

رسول الله ( ص ) می فرمایند : « أن زعیمٌ بثَلاثٍ لِمَن أتَبَّ عَلی الدنیا : بفَقرٍ لِأغناءَ و بِشٌغلٍ لِأفراغَ لَهُ ‘ وَ بُِهّمٍ وَ حُزنٍ لِانقِطاعَ لَهُ : كسی كه به دنیا بچسبد من سه چیز را برای او قطعی می دانم‘ فقری كه هیچ گاه به بی نیازی نمی انجامد‘ گرفتاری كه هرگز از آن خلاصی نیست و غم و اندوهی كه هرگز به پایان نمی رسد. » [3]

جبرئیل می فرماید : « لَمّا جاءَ إلی النَبی وَ أعلَم أنَّ شَرَفَ الرَجُلِ قیافُهُ بِالَّیلِ به عِزَّة ُ استغناءُهُ عَنِ الناس : جبرئیل كه نزد پیامبر آمد‘ و بدان كه افتخار مرد به شب زنده داری اوست و عزتش در بی نیازی او از مردم.[4] »

امام علی ( ع ) می فرمایند : « أعظمُ البَلاءِ إنقِطاعِ الرَّجاء : بزرگ ترین بلا نومیدی است.[5] »

در سخنی دیگر آن حضرت فرموده اند كه : « قَتَلَ القُنوطُ صاحِبَهُ : نومیدی‘ صاحب خود را می كشد[6]. »

و نیز از آن حضرت روایت شده است كه : « فی صِفَةِ المُنافقین ؛ حَسَدَةُ الرَّخاءِ وَ مَوَّكِدَّ وَ البلاءِ و مُقنِطف الرَّجاء … : در وصف منافقان ؛ حسودان آسایش دیگران هستند‘ به گرفتاری مردم دامن می زنند و امید را به یأس می كشانند. »

نِعمَ الطّارِدُ المَمِّ الإتِّكللُ عَلی القَدیر : چه نیكو غم زدایی است توكل كردن به تقدیر الهی.[7]

امام باقر ( ع ) می فرمایند : « َیرُالمالِ الثِّقَةُ بِاللّهِ والأسِ مِمّا فی ایدی الناسِ : بهترین سرمایه اعتماد به خداست و چشم طمع بركندن از آن چه مردم دارند. »[8]

امام صادق ( ع ) می فرمایند : « الیأسُ مِمّا فی ایدی الناسِ عزّ المؤمِنِ فی دینِهِ : قطع امید كردن از آن چه مردم دارند‘ مایه عزت دین مؤمن است.[9] »

 

[1] . اسد الله جمشیدی‘ آثار فردی معاد از دیدگاه قرآن‘ چاپ اول‘ زمستان 1380‘ انتشارات مؤسسه آموزش و پژوهش‘ ص 64. ( با اندكی تلخیص )

[2] . محمد محمدی ری شهری‘ میزان الحكمه‘ ترجمه حمیدرضا شیخی‘ چاپ سوم 1381‘ انتشارات دار الحدیث‘ ج 14‘ ص 154. ( با اندكی تلخیص )

[3] . همان

[4] . همان

[5] . 6842. [5]. غررالحكم ‘ 10302/2860/6831 ( با اندكی تلخیص )

[6] . همان

[7] . 6842. [7]. غررالحكم ‘ 10302/2860/6831 ( با اندكی تلخیص )

[8] . محمد محمدی ری شهری‘ میزان الحكمه‘ ترجمه حمیدرضا شیخی‘ چاپ سوم 1381‘ انتشارات دار الحدیث‘ ج 14‘ ص 154. ( با اندكی تلخیص )

[9] . همان

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان 105ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *