اعتبار و روایی آزمون:دانلود پایان نامه رشته روانشناسی,روش تحقیق بررسی ارتباط بین نیمرخ روانی و عود بیماری اعتیاد


دانلود پایان نامه

اعتبار  و روایی آزمون:

پژوهشهای انجام شده اعتبار روانی در مورد اعتبار M.M.P.I نشان می دهد که از سطوح متوسط ثبات کوتاه مدت همسانی درونی برخوردار است.به عنوان مثال هانسلی[۱] هنسون [۲] و پارکر[۳] (۱۹۹۸) درباره مطالعات انجام شده در مورد M.M.I.P  بین ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ یک مطالعه فرا تحلیلی انجام دادند و چنین نتیجه گرفتند که همه مقیاستهای M.M.I.P کاملاً پایا هستند و دامنه ضرایب پایانی آنها از ۷۱% (مقیاسMa  ) تا ۸۴% (Pt) است. نوسان در نمره های ازمون قابل انتظار است. این گفته به ویژه در مورد جمعیتهای روانپزشکی صادق است زیرا اثرهای درمان یا تثبیت در یک موقعیت بحرانی زودگذر ممکن است در عملکرد بیمار در آزمون مؤثر واقع شود. میانه ضرایت اعتبار برای افراد بهنجار حدود ۷۰% است و میانه دامنه ضرایب اعتبار برای بیماران روانپزشکی حدود ۸۰/۰ است. ضرایب اعتبار دو نیمه آزمون نیز حدود متوسط بوده و دامنه تغییرات آن از ۵/۰ تا ۹۴/۰ با میانه ای برابر ۷۰/۰ و اندکی بیشتر است. (شریفی، حسن پادشاه- ۱۳۷۵).

شیوه نمره گذاری:

نمره گذاری فرم کوتاه M.M.I.P به کمک ۱۱ کلیدی که در دست است صورت می گیرد. سپس نمرات آزمودنی در هر میزان به فرمی که برای انعکاس نیمرخ روانی وی تهیه شده است منتقل می گردد. آزمودنی های پاسخ خود را به هر سوال با علامت (*)  در پاسخ نامه مشخص می سازند. نمرات خام آزمودنی را در میزانهای L، F، K، D، Hy، Pa به فرمی که برای رسم پروفایل تهیه شده است منتقل می شود. مقادیر معینی از نمره هر آزمودنی در K را به نمره میزانهای Hy، Pd، Pa,Pt، Sc، Ma منتقل می شود و با وصل نقاطی که نمره آزمودنی را در میزانهای گوناگون نشان می دهد نیمرخ آزمودنی رسم می شود.

پروفایل آزمودنی را با روشهای گوناگون می توان مورد بررسی و تفسیر قرار داد. یکی از این روشها که برای تشخیص به کار می رود با این شیوه می باشد که ابتدا از شماره میزانی که بالاترین برآمدگی را در پروفایل می دهد شروع سپس به میزان دیگری که از لحاظ برآمدگی در درجه دوم و یا سوم قرار دارند توجه می شود. چگونگی شکل کلی پروفایل نیز می تواند ما را در تشخیص ویژگی های شخصیت آزمودنی کمک کند در این مورد بیشتر به شیب پروفایل توجه می شود. پروفایل بالینی افراد نوروتیک دارای شیب رو به پائین از چپ به راست می باشد.( پروفایل افراد سایکوتیک برعکس شیبی رو به بالا از چپ به راست می باشد.)

در تفسیر باید علت اجرا، سوابق گذشته و نمونه کارکرد فعلی آ‎زمودنی را در نظر گرفت لازم به ذکر است که نمرات تراز شده ۷۰ و یا بالاتر نشانه مرضی می تواند باشد. نمرات متوسط گرایشهای آزمودنی را نشان می دهند.

روشهای آماری مورد استفاده در این پژوهش:

در این پژوهش ۲ دسته داده داریم: ۱- داده های فاصله ای که نمرات تراز شده پرسشنامه شخصیتی منیه سوتا می باشند.

  • داده های اسمی که مشخص کننده تعداد افراد در ۳ گروه تشخیصی ‍(اختلال شخصیتی، نوروتیک، سایکوتیک).

برای تجزیه و تحلیل داده های به دست آمده از روشهای آماری توضیحی نظیر میانگین، فراوانی و  نمودار استفاده شد. و آزمون t در سطح اطمینان ۹۵ و ۹۹ درصد استفاده شد.

برای مقایسه خصوصیات شخصیتی، میانگین نمرات تراز شده در ۱۱ مقیاس پرسشنامه M.M.I.P با استفاه از آزمون t مقایسه شد.

سپس جهت بررسی رابطه نیمرخ روانی و مصرف مجدد مواد از آزمون   استفاده شد. آزمون بی پارامتر، برای داده های اسمی استفاده می شود.

 

 

 

[۱] – Hansley2

[۲] – Hanson3

[۳] – parker

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان ۱۰۵ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *