اعتبار و روایی آزمون:دانلود پایان نامه رشته روانشناسی,روش تحقیق بررسی ارتباط بین نیمرخ روانی و عود بیماری اعتیاد


دانلود پایان نامه

اعتبار  و روایی آزمون:

پژوهشهای انجام شده اعتبار روانی در مورد اعتبار M.M.P.I نشان می دهد كه از سطوح متوسط ثبات كوتاه مدت همسانی درونی برخوردار است.به عنوان مثال هانسلی[1] هنسون [2] و پاركر[3] (1998) درباره مطالعات انجام شده در مورد M.M.I.P  بین 1970 تا 1980 یك مطالعه فرا تحلیلی انجام دادند و چنین نتیجه گرفتند كه همه مقیاستهای M.M.I.P كاملاً پایا هستند و دامنه ضرایب پایانی آنها از 71% (مقیاسMa  ) تا 84% (Pt) است. نوسان در نمره های ازمون قابل انتظار است. این گفته به ویژه در مورد جمعیتهای روانپزشكی صادق است زیرا اثرهای درمان یا تثبیت در یك موقعیت بحرانی زودگذر ممكن است در عملكرد بیمار در آزمون مؤثر واقع شود. میانه ضرایت اعتبار برای افراد بهنجار حدود 70% است و میانه دامنه ضرایب اعتبار برای بیماران روانپزشكی حدود 80/0 است. ضرایب اعتبار دو نیمه آزمون نیز حدود متوسط بوده و دامنه تغییرات آن از 5/0 تا 94/0 با میانه ای برابر 70/0 و اندكی بیشتر است. (شریفی، حسن پادشاه- 1375).

شیوه نمره گذاری:

نمره گذاری فرم كوتاه M.M.I.P به كمك 11 كلیدی كه در دست است صورت می گیرد. سپس نمرات آزمودنی در هر میزان به فرمی كه برای انعكاس نیمرخ روانی وی تهیه شده است منتقل می گردد. آزمودنی های پاسخ خود را به هر سوال با علامت (*)  در پاسخ نامه مشخص می سازند. نمرات خام آزمودنی را در میزانهای L، F، K، D، Hy، Pa به فرمی كه برای رسم پروفایل تهیه شده است منتقل می شود. مقادیر معینی از نمره هر آزمودنی در K را به نمره میزانهای Hy، Pd، Pa,Pt، Sc، Ma منتقل می شود و با وصل نقاطی كه نمره آزمودنی را در میزانهای گوناگون نشان می دهد نیمرخ آزمودنی رسم می شود.

پروفایل آزمودنی را با روشهای گوناگون می توان مورد بررسی و تفسیر قرار داد. یكی از این روشها كه برای تشخیص به كار می رود با این شیوه می باشد كه ابتدا از شماره میزانی كه بالاترین برآمدگی را در پروفایل می دهد شروع سپس به میزان دیگری كه از لحاظ برآمدگی در درجه دوم و یا سوم قرار دارند توجه می شود. چگونگی شكل كلی پروفایل نیز می تواند ما را در تشخیص ویژگی های شخصیت آزمودنی كمك كند در این مورد بیشتر به شیب پروفایل توجه می شود. پروفایل بالینی افراد نوروتیك دارای شیب رو به پائین از چپ به راست می باشد.( پروفایل افراد سایكوتیك برعكس شیبی رو به بالا از چپ به راست می باشد.)

در تفسیر باید علت اجرا، سوابق گذشته و نمونه كاركرد فعلی آ‎زمودنی را در نظر گرفت لازم به ذكر است كه نمرات تراز شدة 70 و یا بالاتر نشانه مرضی می تواند باشد. نمرات متوسط گرایشهای آزمودنی را نشان می دهند.

روشهای آماری مورد استفاده در این پژوهش:

در این پژوهش 2 دسته داده داریم: 1- داده های فاصله ای كه نمرات تراز شده پرسشنامه شخصیتی منیه سوتا می باشند.

  • داده های اسمی كه مشخص كننده تعداد افراد در 3 گروه تشخیصی ‍(اختلال شخصیتی، نوروتیك، سایكوتیك).

برای تجزیه و تحلیل داده های به دست آمده از روشهای آماری توضیحی نظیر میانگین، فراوانی و  نمودار استفاده شد. و آزمون t در سطح اطمینان 95 و 99 درصد استفاده شد.

برای مقایسه خصوصیات شخصیتی، میانگین نمرات تراز شده در 11 مقیاس پرسشنامه M.M.I.P با استفاه از آزمون t مقایسه شد.

سپس جهت بررسی رابطه نیمرخ روانی و مصرف مجدد مواد از آزمون   استفاده شد. آزمون بی پارامتر، برای داده های اسمی استفاده می شود.

 

 

 

[1] – Hansley2

[2] – Hanson3

[3] – parker

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان 105ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *