استانی روی آب/ فارس به ونیز تنه می‌زند


دانلود پایان نامه

 

شهرهای جور واجور استان فارس پس از بارش گذشته به اندازه ای دچار آبگرفتگی و سیلاب شدن که در شهرای این استان مثل شهر ونیز ایتالیا از قایق و لباس غواصی واسه امداد رسانی و جابه جایی به کار گیری شد.

shiraz1.jpg

به گزارش بازده به نقل از مهر، شاید اسم «ونیز» شهری در ایتالیا که روی آب ساخته شد و همه این شهر رو با کانالای آبی و آب راهه هاش می شناسن، به گوشتون خورده باشه یا دست کم تصاویر و فیلم هاش رو دیده باشین.

شهری که غوطه ور بودنش در آب براش جاذبه توریستی ساخته و گردشگران هر ساله از اقصی نقاط کشور به این شهر میان تا این جاذبه دیدنی رو تماشا کنن.

اما به نظر می رسه طی چند سال گذشته رقیبی جدی واسه این منظره عجیب پیدا شده، شهرهای استان فارس این چند سال با کوچیکترین اندازه بارندگی در آب فرو میره، آنچنانکه دیگه خودرو در شهری مثل شیراز خیلی کارایی نداره و متولیان امر واسه کمک رسانی قایق به آب میندازن!

از یکی دو هفته قبل هواشناسی اعلام کرد باران در راهه و شرایط واسه آب گرفتگی معابر مهیاه، بدون این دست اون دست کردن جلسات مدیریت بحران در استان فارس شکل گرفت و تموم دستگاه ها در این جلسات از اقدامات خود واسه مقابله با فصل سرما و بارندگیا گفتن.

shi2.jpg

پس از این جلسه، افکار عمومی به این نتیجه رسید که امسال تجربه تلخ برف سال ۹۲ که باعث پریشون شدن شهر شیراز شده بود دیگه تکرار نمی شه.

طی پنج روز گذشته اندازه کم بارندگی تو یه فرصت ۲۴ ساعته استان فارس رو در برگرفت اما از اول بارندگی هر ساعتی که می گذشت قسمتهای مختلفی از شهر شیراز غرق در آب میشد تا اینکه کم کم تموم زیرگذرهای شیراز مثل استخر پر از آب باران بود.

شهرهای دیگری فارس هم دستکمی از شیراز نداشت، در داراب آبگرفتکی شدیدی در خیابانها گزارش شد، در لامرد آب وارد خونها شد، در لارستان هم آب گرفتگی تردد رو پریشون کرد.

همه اینا ظرف ۲۴ ساعت به اتفاق افتاد تا افکار عمومی به این نتیجه برسن که جلسات مدیریت بحران در استان هم خیلی کاربردی نیس.

امسال مردم شیراز قایقایی رو دیدند که در زیرگذرها و کنار گذرها مشغول کمک رسانی به مردم بودن و غواصانی که با لباس غواصی به مردم و رانندهای گرفتار در معابر کمک می کردن.

اما مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس گفت: با در نظر گرفتن اینکه در بعضی از شهرستانای جنوبی استان مثل خنج، لامرد، مهر، لارستان، داراب و زرین دشت هنوز بارندگی ادامه داره و هنوز مرحله مقابله با وضعیت پایان نیافته، نمیشه گفت که خسارات کلی بارش گذشته در استان چه قدر بوده.

حسن فیاض پور با بیان اینکه اعلام اندازه خسارات به وسیله کارشناسان ۴۸ ساعت بعد از تموم شدن مرحله مقابلهه، گفت: با اینحال میشه گفت خساراتی در بعضی محورهای مواصلاتی، شونه های جادهای فرعی، اصلی و دهاتی و تعدادی از خونهای شهری و دهاتی به دلیل ورود آب به منزل وجود داشته.

شهرک گلستان پربارش ترین نقطه استان

ایشون با اعلام اینکه تا ساعت ۱۸ و نیم ساعت روز گذشته شهرک گلستان شیراز با ۱۱۴.۷ میلیمتر بیشترین بارش رو در کل استان داشته، گفت: پس از شهرک گلستان شهرهای جهرم با ۸۰.۲ میلیمتر، فسا با ۷۴.۳ میلیمتر، استهبان با ۶۶.۶ میلیمتر، نورآباد ممسنی با ۶۶.۷ میلیمتر، قیروکارزین با ۶۶.۵ میلیمتر و فراشبند با ۶۵.۵ میلیمتر بیشترین بارندگی رو در بین بقیه شهرستانا داشتن.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس اندازه بارش در شهر شیراز رو هم ۵۵ میلیمتر اعلام کرد و اضافه کرد: میانگین بارش استان تا ساعت ۱۲ و نیم ساعت روز گذشته ۵۱.۸ میلیمتر بوده ولی این رقم تا به این لحظه زیاد شده ولی هنوز آمار جدیدی ارائه نشده.

shi3.jpg

فرهنگ شهروندی در زمان بحران مهمه

فیاض پور در جواب به سوالی درباره کارکرد مسئولان واسه مدیریت حوادث به وجود اومده به وسیله این بارش در استان، گفت: در سال ۸۰ بارندگی شدیدی در شیراز اتفاق افتاد که باعث شد ۱۱ نفر جون خود رو از دست بدن ولی در بارش گذشته با وجود اینکه مقدار بارش و سیلاب شدیدتر از آن زمان بود خسارات وارده کمتر بوده و اصلا قابل مقایسه با اون سال نیس.

ایشون در اشاره به سد معبرهای ایجاد شده در سطح شیراز طی بالاترین درجه گرفتن بارش، اظهارکرد: وقتی اونقدر حجمی از بارش طی چند ساعت رخ میده طبیعیه که آب در بعضی نقاط جمع و تردد مشکل شه علاوه بر اینکه از قبل اعلام شده بود که مردم در این روز از تردد غیرضروری دوری کنن یا با وسایل حمل ونقل عمومی جابه شن و یا باوسیله نقلیه خود با سرعت مطمئن حرکت کنن ولی بعضی از مردم دقت نمی کنن و حتی در نقطه ای که زیرگذری رو به خاطر خطر بسته شده، فردی زیرگذر رو باز کرده و موقع عبور از آن دچار مشکل شده.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس تاکید کرد: باید دونست که فرهنگ شهروندی و همکاری و گوش به فرمون بودن مردم و رعایت قوانین هم در گذر از بحرانا مهمه.

معاون اجرایی شهردار شیراز هم گفت: در طول بازه وقتی کم چند ساعته ای، مقدار بارش باران در شیراز در حدود مقدار بارش متوسط این شهر طی یه سال بود و به هر حال ظرفیت کانالا و جداول شهر بیشتر از این نیس اما باید در نظر داشت که پاسبانا در نقطه به نقطه شهر حضور داشتن تا در صورت بروز مشکل فورا اونو برطرف کردن کنن.

رمضان امینی اضافه کرد: شهروندان هم باید در اینجور موقعیتی همراهی و همکاری لازم رو داشته باشن و به هشدارهای هواشناسی توجه کنن، چون که وقتی اعلام می شه که احتمال بروز سیل و آبگرفتگی هست به این علته که شدت بارندگی بیشتر از ظرفیت و از شرایط نرمال خارجه. باید در اینجور وقتی از تردد لازم دوری شه تا عوامل و نیروها بتونن خوب خدمات خود رو ارائه بدن.

ایشون با بیان اینکه در چند نقطه زیرگذرهای شهر دچار مشکل شدن، گفت: وقتی که سیل اومده چاره ای جز بستن زیرگذرها نبود تا بشه جون و امنیت شهروندان رو نگهداشت.

معاون اجرایی شهردار شیراز اظهارکرد: کانالای انتقال آب سطحی در هر شهر طبق بارش تو یه دوره مشخص و در بازه های وقتی کم و زیاد قبل بینی می شه، با این حال هر از چند بعضی وقتا ممکنه شرایط جدیدی به وجود بیاد که از نظر اقتصادی به صرفه نیس که واسه رخدادی که ممکنه هر چند دهه یه بار اتفاق بیفته جدول یا کانال قبل بینی شه و طرحای شهری هم اصلا سلیقه ای نیستن بلکه از طرف استادان دانشگاهامون مطرح می شن.

امینی گفت: در کجای شهر خسارت مالی یا جانی ساخته شد؟ بارش مسئله ای عادی و چیزی بود که مدتا آرزوی اونو داشتیم تا آبای زیرزمینی کمی تغذیه شن و بهتره که به خاطر ترافیکی چند ساعته یا آبگرفتگی، شیرینی این اتفاق رو به خود تلخ نکنیم.

ایشون با اشاره به اینکه بیشترین مشکلات بارش در شمال غربی شیراز بود، گفت: طی بارش به تاسیسات شهری هیچ خسارتی وارد نشد.

shi4.jpg

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی هم در این رابطه گفت: نسبت به سالای گذشته سرمایه گذاریای خوبی در مورد انتقال آبای سطحی در شیراز انجام شده که همین قضیه کمک کرد تا فشار زیادی روی چهارراهای شهر نباشه، با این حال هنوز کمبودا و نواقصی هست که باید واسه برطرف کردن اونا دست به کار شد.

جعفر قادری با بیان اینکه قابل قبل بینی بود که کنارگذرها و زیرگذرها طی بارندگی مشکل ایجاد می کنن، اضافه کرد: یکی از ویژگیای بد زیرگذرها در برابر روگذرها اینه که موقع بارندگی زیاد باعث ایجاد مشکل می شن ولی دست کم باید در اینجور وقتی نسبت به جمع به موقع آب و یا جلوگیری از تردد مردم از اینجاا دوری شه.

ایشون گفت: ایجاد کانالای انتقال آبای سطحی سرمایه زیادی نیاز داره که از نظر اقتصادی به صرفه نیس که واسه اتفاقی که ممکنه هر ۱۰ یا ۲۰ سال یه بار اتفاق بیفته، اینجور سرمایه گذاری کلانی انجام شه.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: باید از اعتبارات ملی و استانی به شهرداری اختصاص پیدا کنه تا اونا بتونن کمبودا رو برطرف و از ایجاد اینجور مشکلاتی جلوگیری کنن.

قادری با بیان اینکه کارکرد مسئولان شهری طی بارندگی شیراز جای تقدیر داره، گفت: در بعضی از نقاط شیراز با راه بندان و مثل این روبه رو بودیم ولی این مسائل به خاص در جاهایی که زیرساختایی واسه بارندگیای سیل آسا در اونا قبل بینی نشده، طبیعیه.

ایشون تاکید کرد: باید با سرمایه گذاری در بخش زیرساختا از بروز اینجور کاستیایی در دوره های بعدی بارندگی جلوگیری کرد.

استان فارس هرساله با کمترین اندازه بارندگی غرق می شه، هم در آب غرق می شه هم در بی تدیبری و این جوری س که بیشتر جلسات مدیریت بحران فارس جنبه جز کابردی و تشریفاتی پیدا کردن.

سایت کار و کاسبی بازده

منبع: مهر

نوشته های در رابطه

 

سیلابای مرگبار در ۴ استان ایران و آخرین آمار مرگا اونا…

 

رکوردزنی در قربونی گرفتن سیل

 

۲۰۰ میلیارد تومن خسارت به لرستان به دنبال سیل گذشته…