ارزش رویكرد تعاملی پایان نامه بررسی رابطه بین اختلالات روانی و مکانیزمهای دفاعی در دانشجویان-دانلود رایگان


دانلود پایان نامه

ارزش رویكرد تعاملی

رویكرد تعاملی از همه ی شش دیدگاه موردبحث این فصل بهره می گیرد. هركسی همه روزه با موقعیت های گوناگونی روبرو است. رفتار حاصله به بافت آسیب پذیری ها و نیرومندی ها، شیوه های مقابله، و ویژگی های محیط فرد بستگی دارد.

دیدگاه روان پویشی

نوعی گرایش نظری است كه بر عوامل تعیین كننده ناهشیار رفتار تاكید می كند و از رویكرد روان كاوی فروید بدست آمده است. اصطلاح پویش های روانی برای توصیف تعامل بین نهاد، خود، فراخود استفاده می شود. به عقیده ی نظریه پردازان روان پویشی، افراد برای دور نگهداشتن افكار، غرایز، و احساس های غیرقابل قبول از آگاهی هشیار، از مكانیسم های دفاعی استفاده می كنند. فروید معتقد بود كه یك زنجیره ی طبیعی رشد وجود دارد كه یك رشته مراحل روانی- جنسی را شامل می شود، بطوریكه هر مرحله بر ناحیه ی شهوتزای بدن متمركز است، دهانی، معقدی، آلتی و تناسلی. نظریه پردازان پس از فروید، نظیر یونگ، آدلر، هورنای، اریكسون از نظریه ی فروید جدا شدند و اعلام كردند كه فروید بر تكانه های جنسی و پرخاشگیری زیادی تاكید كرده است. نظریه پردازان روابط شی مانند كلین، وینی كارت، كوهات و ماهلر اظهار داشتند كه روابط میان فردی محور شخصیت است. آنها معتقدند كه كه ذهن ناهشیار تصورات والدین كودك در روابط میان فردی محور شخصیت است. آنها معتقدند كه ذهن ناهشیار تصورات والدین كودك در روابط كودك با والدین را در بردارد. درمان در چارچوب دیدگاه روان پویشی، فنونی نظیر تداعی آزاد، تحلیل رویا، تحلیل انتقال، و تحلیل مقاومت را شامل می شود. در مورد اصول و فنون دیدگاه روان پویشی مجادله ی زیادی وجود دارد؛ قسمت اعظم این مجادله بر این واقعیت تمركز دارد كه مفاهیم روان پویشی را به سختی می توان مورد بررسی و اندازه گیری قرار داد و برخی عقاید فروید ارتباطی با جامعه ی امروزی ندارد. رویكردهای جدیدتر، براساس نظریه ی روابط شی، برای آگاهی یافتن از نحوه ای كه بزرگسالان با افراد مهم در زندگی شان رابطه برقرار     می كنند، مفهوم سبك دلبستگی كودك را اختیار كرده اند.

دیدگاه انسان گرا این عقیده است كه انگیزش انسان بر پایه ی گرایش فطری به تلاش برای به كمال رساندن خود و كسب معنی در زندگی استوار است، عقایدی كه از روانشناسی وجودی سرچشمه گرفته اند. نظریه فردمدار كارل راجرز بر بی نظیر بودن هر فرد، اهمیت امكان دادن به هر فرد برای تحقق بخشیدن به حداكثر توانش، و نیاز فرد به روبرو شدن صادقانه با واقعیت تجربیاتش در زندگی تمركز دارد. نظریه خودشكوفایی مزلو بر حداكثر تحقق بخشیدن به استعداد فرد برای رشد روانی تاكید دارد. راجرز در درمان درمانجومدار، توصیه كرد كه درمانگران درمانجویان را باتوجه مثبت نامشروط و همدلی درمان كنند و در عین حال، الگویی از صداقت و میل به خود برملاسازی برای آنها فراهم آورند.

نظریه پردازان در محدوده ی دیدگاه اجتماعی- فرهنگی، بر نحوه ای كه افراد تحت تاثیر دیگران، نهادهای اجتماعی، و نیروهای اجتماعی قرار دارند، تاكید می كنند. طرفداران دیدگاه خانواده، فرد را بصورت جزء جدانشدنی الگوی تعامل ها و روابطی كه در خانواده وجود دارد درنظر می گیرند. چهار رویكرد اصلی عبارتند از: بین نسلی، ساختاری، راهبردی، و تجزیه ای. اختلال روانی می تواند درنتیجه ی تبعیض مرتبط با خصوصیاتی چون جنسیت، نژاد، یا سن یا فشارهای مرتبط با ناملایمات اقتصادی نیز ایجاد شود. درمان های دیدگاه اجتماعی- فرهنگی توسط ماهیت گروه درگیر تعیین می شوند. در خانواده درمانی، اعضای خانواده ترغیب      می شوند روش های جدید برقراری رابطه با یكدیگر و فكر كردن به مشكلاتشان را امتحان كنند.در گروه درمانی افراد سرگذشت ها و تجربیاتشان را با افراد دیگری كه مشابه آنها هستند، درمیان می گذارند.

طبق دیدگاه رفتاری، علت نابهنجاری تجربیات یادگیری غلط است؛ طبق دیدگاه شناختی- رفتاری (گاهی شناختی نامیده می شود)، علت نابهنجاری فرایندهای فكر ناسازگارانه است. رفتارگرایان معتقدند كه خیلی از واكنش های هیجانی ازطریق شرطی سازی كلاسیك اكتساب می شوند. شرطی سازی كنشگر، با تاكید اسكینر بر تقویت، یادگیری رفتارهایی را شامل می شود كه خودكار نیستند. فرایند اكتساب پاسخ های جدید با مشاهده كردن رفتار دیگران و تقلیدكردن آن، سرمشق گیری نامیده می شود كه نظریه پردازان یادگیری اجتماعی آنرا مورد بررسی قرار داده اند. نظریه های شناختی بك و الیس بر شیوه های آشفته ی تفكر تاكید دارند. در مداخله های مبتنی بر نظریه ی رفتاری، متخصصان بالینی بر رفتارهای قابل مشاهده تاكید می كنند، درحالیكه طرفداران دیدگاه شناختی برای تغییردادن الگوی تفكر ناسازگارانه با درمانجویان كار می كنند.

طرفداران دیدگاه زیستی، اختلال در هیجان ها، رفتار، و فرایندهای شناختی را به علت نابهنجاری هایی در عملكرد بدن، مانند مغز و سیستم عصبی یا سیستم درون ریز می دانند. ساخت ژنتیكی فرد می تواند در تعیین برخی از اختلال ها نقش مهمی داشته باشد. درمانهای مبتنی بر مدل زیستی، دامنه ای از درمان های تنی را در بردارند كه رایج ترین آنها دارودرمانی است. مداخله های تنی افراطی تر، جراحی روانی و درمان با تشنج برقی را شامل می شوند. پسخوراند زیستی، نوعی مداخله ی تنی است كه طی آن درمانجویان یاد می گیرند انواع واكنش های جسمانی همراه با استرس راكنترل كنند.

این روزها اغلب متخصصان بالینی رویكرد یكپارچه نگر دارند، به این صورت كه بجای طرفداری از یك مدل، جنبه هایی از مدلهای گوناگون را انتخاب می كنند. سه روشی كه متخصصان بالینی مدلهای گوناگون را ادغام می كنند عبارتند از: التقاط گرایی فنی، ادغام نظری و روش عوامل مشترك.

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی با موضوع :

بررسی رابطه بین اختلالات روانی و مکانیزمهای دفاعی در دانشجویان 150صفحه

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *