اختلال های خوردن و اختلال های كنترل تكانه-پایان نامه بررسی رابطه بین اختلالات روانی و مکانیزمهای دفاعی در دانشجویان-دانلود رایگان


دانلود پایان نامه

اختلال های خوردن و اختلال های كنترل تكانه

افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی چهار نشانه را تجربه می كنند. آنها نمی توانند وزن طبیعی خود را حفظ كنند یا از حفظ آن امتناع می كنند، با اینكه خیلی سبك وزن هستند، ترس شدیدی از افزایش وزن یا چاق شدن دارند، برداشت تحریف شده ای از وزن یا شكل بدنشان دارند اگر بلوغ جنسی را پشت سر  گذاشته باشند، دچار فقدان قاعدگی می شوند. افراد مبتلا به پرخوری عصبی، بین خوردن مقدار زیادی غذا در زمان كوتاه و بعد، تعدیل كردن كالری های اضافی با استفراغ كردن یا انجام دادن اعمال افراطی دیگر، نوسان دارند. آنهایی كه دارای تیپ تخلیه كننده هستند، سعی می كنند آنچه راكه به تازگی خورده اند به زور از بدنشان خارج كنند، درحالیكه كسانی كه از تیپ غیرتخلیه كننده برخوردارند، با روزه گرفتن یا ورزش كردن افراطی سعی می كنند آنچه را كه خورانده اند، تعدیل كنند. در ارتباط با این اختلال ها، مشكلات جسمانی بسیار وخیمی می تواند ایجاد شود. از دیدگاه های زیستی، روان شناختی، و اجتماعی- فرهنگی، تلاش هایی برای شناختن و درمان كردن این اختلال ها صورت گرفته اند. تصور می شود نابهنجاری های زیست- شیمیایی در سیستم های انتقال دهنده عصبی نوراپی نفرین و سروتونین، احتمالاً با مبنای ژنیتیكی، در اختلال های خوردن دخالت داشته باشند. طبق دیدگاه روان شناختی، اختلال های خوردن در افرادی ایجاد می شود كه از مقدار زیادی آشوب و عذاب درونی رنج می رند و به مسائل جسمانی دل مشغول می شوند و اغلب برای كسب آرامش به غذا متوسل می شوند. طبق نظریه های شناختی، افراد مبتلا به اختلال های خوردن به علت مقاومت در برابر تغییر، به مرور زمان در الگوی بیمارگونشان گرفتار می شوند. در محدوده دیدگاه اجتماعی- فرهنگی، اختلال های خوردن برحسب نظریه های سیستم های خانواده، و بصورت گسترده تر، برحسب نگرش های جامعه نسبت به خوردن و رژیم گرفتن توجیه شده است. درمان اختلال های خوردن به تركیب این رویكردها نیاز دارد. درحالیكه گاهی داروها ،مخصوصاً آنهایی كه بر سروتونین تاثیر می گذارند تجویز می شوند، اما بدیهی است كه روان درمانی ضرورت دارد، مخصوصاً آنهایی كه از فنون شناختی- رفتاری ومیان فردی استفاده می كنند. خانواده درمانی نیز مخصوصاً اگر درمانجو نوجوان باشد، می تواند عنصر مهمی در برنامه ی مداخله باشد.

افراد مبتلا به اختلال های كنترل تكانه مكرراً به رفتارهایی می پردازند كه بصورت بالقوه زیان آور هستند، احساس میكنند نمی توانند جلوی خودشان را بگیرند و اگر جلوی انجام دادن رفتار تكانشی آنها گرفته شود، احساس درماندگی می كنند. افراد مبتلا به دزدی بیمارگون میل مستمری به دزدی كردن دارند نه به این علت كه آرزو دارند چیزهای دزدی شده را داشته باشند، بلكه به خاطر اینكه هنگام دزدی كردن هیجان زده           می شوند. متخصصان بالینی علاوه بر تجویز دارو، مانند فلوكستین، معمولاً افراد مبتلا به این اختلال را با      درمان های رفتاری، نظیر حساسیت سازی ناآشكار درمان می كنند كه به آنها كمك می كند میل دزدی كردن را كنترل كنند.

افراد مبتلا به قماربازی بیمارگون، میل شدیدی به قماربازی دارند كه باعث می شود به رفتارهای مخاطره جویی اشتغال ذهنی داشته باشند. از دیدگاه زیستی، دنبال كردن مستمر بُرد كلان توسط قمارباز را می توان بصورت سایقی برای تحریك و احساس های لذت بخش درنظر گرفت. به نظر می رسد ویژگی های شخصیت خاصی، مانند تكانشگری و پسیكوپاتی نیز این افراد را برای ابتلا به این اختلال آماده می كند. عوارض اجتماعی- فرهنگی، مانند گسترش قماربازی مجاز، می توانند گرایش برخی افراد آسیب پذیر را به غرق شدن در این رفتار، افزایش دهند. داروهایی مانند بازدارنده های جذب مجدد سروتونین و فنون رفتاری و شناختی- رفتاری در مورد برخی از درمانجویان مفید واقع می شوند. بسیاری از قماربازان بیمارگون می توانند از شركت كردن در گروه های همتا، مانند قماربازان گمنام نیز بهره مند شوند.

افراد مبتلا به آتش سوزی بیمارگون، میل شدیدی به آماده كردن، برافروختن، و تماشاكردن آتش دارد. به نظر می رسد كه این اختلال در مشكلات و رفتار آتش افروزی كودكی ریشه دارد. افراد متبلا به آتش افروزی بیمارگون، در بزرگسالی معمولاً ویژگی های كژكار گوناگونی مانند مشكلاتی در سوءمصرف مواد و مشكلات رابطه ای دارند. تعدادی از برنامه های درمانی روی كودكانی تمركز دارند كه علائم مقدماتی ابتلا به این اختلال را نشان می دهند. در مورد بزرگسالان، روشهای گوناگونی به كار رفته اندكه هدف آنها تمركزكردن روی مشكلات روان شناختی گسترده تر، نظیر عزت نفس پائین، افسردگی، مشكلات ارتباطی و ناتوانی در كنترل كردن خشم است.

افراد مبتلا به تكانشگری جنسی نمی توانند رفتار جنسی خود را كنترل كنند و احساس می كنند به فعالیت جنسی مكرر و كوركورانه كشیده می شوند كه بعداً پشیمان می شوند. افراد مبتلا به این اختلال عموماً به یك اختلال همزیست، مانند افسردگی، اختلال فوبیك، یا سوء مصرف مواد هم مبتلا هستند، و برخی به نشانه های تجزیه ای دچار هستند. گرچه این اختلال با آشفتگی زیست- شیمیایی ارتباط دارد، اما اغلب متخصصان روی تجربیات اولیه زندگی تمركز می كنند. معمولاً برای درمان عناصری از رویكردهای بینش گرا، رفتاری، و سیستم های خانواده را تركیب می كنند.

افراد مبتلا به وسواس موكنی میل مقاومت ناپذیری به كندن موی بدنشان دارند. این اختلال كه چند ویژگی مشترك با اختلال وسواس فكری- عملی دارد، به تعدادی از همان داروهایی كه برای افراد مبتلا به OCD تجویز می شوند، جواب می دهند. به علاوه، نابهنجاری های مغزی خاصی در این اختلال دخالت دارند.      نظریه پردازان رفتاری این اختلال را حاصل تقویت مرتبط با كاهش تنش بعد از موكندن تصادفی می دانند. نظریه پردازان اجتماعی- فرهنگی روی ایجاد این اختلال در بستر روابط آشفته ی والد- فرزند تمركز می كنند كه موجب آن، كودك آزرده برای كسب توجه، به این نوع رفتار متوسل می شود. برای درمان این اختلال داروهای مختلفی آزمایش شده اند، اما متخصصان بالینی معمولاً توصیه می كنند درمان، رفتار درمانی، مانند وارونه كردن عادت را برنداشته باشد.

افراد مبتلا به اختلال انفجاری متناوب احساس می كنند نمی توانند در برابر اعمال پرخاشگرانه ی تهاجمی یا ویرانگر مقاومت كنند. نظریه پردازان معتقدند كه تعامل عوامل زیستی و محیطی به این اختلال منجر می شود. در رابطه با عامل زیستی، به نظر می رسد سروتونین در این اختلال دخالت داشته باشد. در رابطه با عوامل       روان شناختی و اجتماعی- فرهنگی، نظریه پردازان بر ویژگی های تقویت كننده ی طغیان های هیجانی و تأثیر این گونه رفتارها بر سیستم های خانواده و روابط صمیمانه تاكید میكنند. درمان میتواند تجویز دارو را برداشته باشد، هرچند كه روشهای روان درمانی هم در این مداخله گنجانده می شوند.

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی با موضوع :

بررسی رابطه بین اختلالات روانی و مکانیزمهای دفاعی در دانشجویان 150صفحه

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *