اختلال بیان نوشتاری-اختلال یادگیری:پایان نامه رایگان روانشناسی – درمان نوروسایكولوژی


دانلود پایان نامه

3) اختلال بیان نوشتاری:

ویژگیهای اختلال بیان نوشتاری برمبنای DSM-IV-IR عبارت است از: مهارتهای نگارش بسیار پایین‌تر از حد مورد انتظار با توجه به سن شخص، ظرفیت هوش و آموزش او كه با آزمونهای استاندارد شده سنجیده می‌شود. این اختلال در عملكرد تحصیلی فرد و امور روزمره مستلزم نوشتن تداخل می‌كند. مؤلفه‌های اختلال نوشتن عبارتند از: هجی كردن ضعیف، اشتباه در دستور و نقطه‌گذاری و دست خط بد. اشتباهات هجی كردن اغلب خطاهای آوایی هستند. یعنی هجی كردن اشتباهی كه شبیه هجی كردن صحیح به نظر می‌رسد. نمونه‌های انواع شایع اشتباهات هجی كردن عبارتند از تلفظ Fone به جای phone یاbeleeve به جای believe. (كاپلان و سادوك، 2003، ترجمه رفیعی و رضاعی، 1382).

 

 

ملاكهای تشخیصی اختلال بیان نوشتاری براساس DSM-IV-IR
الف ـ مهارتهای نگارش برمبنای آزمونهای استانداردشده انفرادی (با ارزیابی‌های عملی مهارتهای نگارش) به میزان زیادی پایین‌تر از آن است كه با توجه به سن تقویمی، میزان هوش و آموزش متناسب با سن انتظار می‌رود.

ب ـ اختلال مذكور در ملاك الف به میزان چشمگیری با پیشرفت تحصیلی یا فعالیت‌های روزمره زندگی كه مستلزم انشاء متون كتبی است (مثل نوشتن جملات درست از نظر دستوری و پاراگراف‌های منظم) تداخل می‌كند.

پ ـ اگر یك نارسایی حسی وجود داشته باشد، مشكلات موجود در مهارتهای نگارش فراتر از حدی است كه معمولاً با آن نارسایی همراه است.

 

4) اختلال یادگیری كه به گونه‌ای دیگر مشخص نشده است (NOS)

این اختلال طبقه‌ای جدید در DSM-IV-IR برای اختلالاتی است كه واجد ملاكهای هیچیك از اختلال یادگیری خاص نیستند و موجب كاهش توانایی‌های یادگیری كمتر از حد مورد انتظار برحسب هوش، آموزش و سن كودك می‌شوند (كاپلان و سادوك، 2003، ترجمه رفیعی و رضاعی، 1382).

 

 

این تکه ای از پایان نامه کارشناسی ارشد رشته روانشناسی و علوم تربیتی با عنوان اثرات درمان نوروسایكولوژی در كارآمدی خواندن دانش‌آموزان مبتلا به نارسا خوانی تحولی می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره می باشد می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید

برای دانلود متن کامل پایان نامه های کارشتاسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  176 پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  163 پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  208 پایان نامه

قسمت چهارم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  214 پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  222 پایان نامه

دانلود پایان نامه رشته روانشناسی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد همه گرایش ها : علوم تربیتی مشاوره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *