۵ راه تند واسه سازماندهی و افزایش خلاقیت در کار و کاسبی

دانلود پایان نامه

محیط، کلید اصلی واسه افزایش خلاقیته. چند دقیقه از زمان تون رو واسه مطالعه این مقاله صرف کنین.

 

افزایش خلاقیت و سازماندهی

وقتی که در محل کار خود دچار استرس باشین، بسیار آسونه که به سازمان خود بذارین به انتهای لیست کارایی که باید انجام بدین هدایت شن. اما انجام این کار، یافته های جدی با خود به همراه داره:

محل کاری شلخته و شلوغ باعث کاهش کارآیی، کاهش رفتن خلاقیت و مشکل در فعالیتا می شه. همینطور این درهم ریختگی شما رو عصبانی کرده و تندخو می سازه. در کل، فردی غیرقابل کنترل میشین که نتیجه اون اینه که تأثیرپذیری خود رو از دست بدید.

حالا خوبیش اینه، افزایش وضوح ذهنی و کارآیی واسه هر کسی که دست کم نیم ساعت زمان آزاد داره ممکنه. زمان سنج رو تنظیم کنین. همه مزاحمتای ممکن رو از ریشه پریشون کنین. از عهده وظایفی که در ادامه میاد تا حد امکان با سرعت زیاد برآئید. این برنامه روتین رو به عادت تبدیل کنین. بدین گونه می تونین از انجام فعالیتای تون بطور به طور کاملً مشخص و منظم در زندگی مطمئن شید.


  • بخشای مشابه رو در کنار هم بذارین

هر گروه و شاخه ای تمایل داره با گروه خود قرار بگیره. با گذاشتن چیزای مشابه کنارهم، شما هیچوقت ساعات زیادی رو صرف جستجوی اونا نمی کنین. فضای مشخصی رو واسه هر دسته از وسایل (از نوشته و کتابا گرفته تا طناب و وسایل آشپزخانه) مشخص کنین. واسه این جاهایی که مشخص کردین برچسب هم بزنین. با این روش، هیچوقت نباید فکر کنین که چی رو در کجا قرار دادین!

تا وقتی که در حال انجام اینجور کارایی هستین تندیً به حذف و دورانداختن وسیله و وسایل زائد و اضافی بدین. اگه منطقی باشین باید بدونین که شما واقعاً به ۲۵ خودکار و ۸ کابل برق نیاز ندارین!! هرچه تند تر خط بزنین. در انجام این کار باید کمی ظالمانه برخورد کنین. بعد برگردین پیش وسیله لازم خود. می بینید که شلختگی و برهم ریختگی رو به کمترین حد ممکن رسوندین.

  • کشوی میز رو منظم کنین

حتی اگه کشوی میز شما، دور از چشم باشه لوازم دسته بندی نشده و درهمی که داخل اون قرار داره از شفافیت و وضوحی که ذهن تون باید داشته باشه جلوگیری می کنه. با بیرون کردن کلیه وسایلی که داخل کشو قرار داره کار رو شروع کنین. بقیه وسایل مشابه رو تو یه دسته بندی بذارین. (مثلاً لوازم شخصی، پونز و سنجاقا، و … تو یه بخش قرار گیرند) به هنگام انجام این کارا، باید تند باشین و زیاد درباره اونا فکر نکنین! چون که ممکنه به هزاران دلیل فکر شما منحرف شده و به دنبال دلایلی واسه ادامه نگهداری اونا بربیاد. شاید خاطره یا نمادی شما رو از زمان حال به گذشته برده و تموم برنامه ما رو بهم بزنه! پس به کار خود سرعت بدید. برچسب زدن به اونا رو یادتون نره. بعد همه وسایل رو در محلایی که تعیین کردین بذارین. (نه به شکل رندومی!)

  • وسیله ول شده و ناقص رو کامل کرده و ببندین

سیما و کابلایی که ول شده و آزادند علاوه بر اینکه به شکل چشمی مزاحمند بسیار خطرناک هم هستن! هرچه تند تر، سیمای آزاد رو به جعبه نگهداری اونا منتقل کنین. و اگه ترجیح می دین دم دست باشن می تونین با چسب و نوارهای محکم از امنیت اونا آگاهی یافته و در گوشه داخلی میزتون بذارین. همه این کارا بدون تحقیق و آزمایش با هدف منظم کردن اتاق تون نیس! بلکه بقیه این فعالیتا، تو ذهن شما ثبت می شن و می تونین نتیجه های مثبت این اعمال رو در روزای آینده در زندگی خود ببینین. حتی مطالبی در سایت اتفاق فکر مهتر (سایتی که در حال مطالعه اون هستین) هست که شما رو با علم ان ال پی (NLP) آشنا می کنه. با مطالعه این علم، که به برنامه ریزی عصبی-کلامی اشاره داره می تونین از اسرار ضمیر ناخودآگاه پرده وردارین. در این دسته از مطالب می بینید که حتی تصویر آدمایی که در مترو می بینین از یادتون نمی رن!!!

  •  اسناد و کاغذها رو سازماندهی کنین

شما به اندازه ای زمان ندارین که همه کاغذای درسی یا کاری خود رو صفحه به صفحه چک کرده و منظم کنین. اما به شکل کارآمدتری می تونین اونا رو سازماندهی کرده و منظم کنین. اینجا، می خوایم با سه برچسب متفاوت شکل های جور واجور کاغذای در دسترس مون رو دسته بندی کنیم.

یکی از برچسبا رو واسه کلیه مقاله ها و کاغذای دریافتی خود درنظر بگیرین. دومی رو واسه اسنادی که مرور کردین اما بازم نیاز به کمی دقت درباره شون دارین تا کامل کنین. سومین برچسب هم هر کاغذی رو شامل شه که می تونین وارد سیستم کرده و دیجیتالی کنین.

شایدً از اثرات مثبت فایلای دیجیتالی به طور کاملً آگاه نیستین! در کاهش کاغذبازیای اداری شدیداً به کمک شما می شتابند اونا رو دستم نگیرید. در کمتر از ۲۰ دقیقه خیلی از اونا رو می تونین از راه دستگاه اسکنر وارد سیستم کنین.

  • واسه پریشونی سیستم کامپیوتر تون هم …

اگه این مقاله تا اینجا واسه شما به درد بخور بوده (که با امید به اینکه!) شایدً صفحه دسکتاپ کامپیوترتان هم به کمی نصیحت و پیشنهادات ما نیاز داره!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *