به چه دلیل کارآفرینان به دریافت مشاوره بی توجهی می کنن؟

دانلود پایان نامه

دریافت مشاوره

مطالعه موفقیتای کارآفرینان به داشتن Mentor (مربی و یا مشاوره، کسی که به نصیحت و آموزش می پردازه) اشاره دارن که به عنوان عامل اصلی موفقیت اونا هستش. کارآفرینان با دریافت مشاوره می تونن در راه حرکت خود با حواس جمع حرکت کنن.

ً داشتن مشاور  قدرتمندترین بخش در هر اندرزیه که کارآفرینان نوظهور به هنگام شروع حرفه خود در تجارت دریافت می کنن.

در مورد ثروتمندترین مردم در سراسر جهان تحقیق کنین. می بینید که همه اونا این نوع از مشاور رو همیشه در کنار خود داشتن.
مشاور وارن بافت، بنجامین گراهام بود. مشاور سالای ابتدایی بیل گیتس، پدرش و بعد وارن بافت بودن. مشاور مارک زوگربرگ هم استیو جابز بود.

هر چند، داشتن یه مشاور و مربی یه قدم مهم و اساسیه که هر کارآفرینی می تونه نسبت به اون اقدام کنه، اما خیلی از اونا از انجام این کار دوری می کنن.
فکر می کنین دلیل اینکه واسه خود یه مشاور انتخاب نمی کنن چیه؟ می تونین نظرات خود رو در این مورد با ما در میان بذارین.

– به چه دلیل به “مشاور گرفتن” بی توجهی می شه؟

ریچارد برنسون که بزرگ ترین مدافع مربیگریه میگه : قابل درکه که غرور مالکیت و انرژیای عصبیِ درگیر شده خصوصاً در استارتاپای یه یا دو نفره وجود داشته باشه. دست و پنجه نرم کردن با این موارد به تنهایی تشویق برانگیزه اما هدفی ناقص رو بوجود میاره …

ادعای برنسون این بود که می گفت همین غرور کارآفرینان مانع از درخواست کمک می شه.

یکی از باورهای منفی و عمیق که به عنوان آدم در همه بشر هست این احساسه که “کافی نیستیم”!! در انتهای مغز شما این سئوال هست که شما به اندازه کافی خوب هستین؟ به اندازه کافی باهوش، جذاب و سرحال هستین؟ شما واسه رسیدن به خواسته های خودتون در زندگی به اندازه کافی صبور و موفقین؟!
این باور “کافی نبودن” بسیار رایجه؛ چون به ترسای عمیق ما ریشه دوانده ان. مغز ما می دونه که اگه انتظارات ما برآورده نشن معمولاً به شکست در کار، انصراف از روابط و احساس گناه از تخریب بقیه رو منجر می شه.

دلیل اینکه به چه دلیل درخواست کمک کردن از بقیه بسیار سخته در آخر اثبات این باور مضره.

شاید کار مستقلی واسه خود دارین و در جایگاه یه وکیل مشغولید، شاید به عنوان موسس یه کار و کاسبی و یا مدیرعامل یه شرکت کار می کنین در هر حال، به چه دلیل می خواین نقاط ضعف خود رو در برابر دید بذارین؟

تا الان فکر کردین که چه اتفاقی واسه اعتبار شما میفته اگه بقیه دریابند که محدودیتاتون چیه؟ مشتریان، رقبایتان و سرمایه گذاران چه فکری می کنن؟

ما معمولا بخاطر همون نفس (غرورمون) از جستجو کردن به دنبال مشاور و یا درخواست کمک کردن دوری می کنیم.
ما فکر می کنیم که با درخواست کمک ناتوون به نظر می رسیم. گویی اعتراف می کنیم که علم و تجربه ما کم بوده و قادر نیستیم به تنهایی کاری از پیش ببریم!

پیدا کردن مشاور درست

تنها، وقتی که نفس، غرور و ترس شما در گوشه ای قرار بگیرن می تونین واسه پیدا کردن مشاور درست و درست دست به کار شین.
اما پیدا کردن یه مشاور و مربی ایده آل به این سادگیا نیس!
Phil pustejovsky
۱۵ سال پیش، در اینجور وضعیتی هست. داستان Phil ، درسای عجیبی رو درباره اینکه چیجوری میشه مشاور درست پیدا کرد به دست میده.

جایگاه واقعی اون سرمایه گذاری کار و کاسبی بود که در اون شکست خورد و پس از اون، خودش هم دچار شکست نفسی شد و از اون به بعد آغوش خود رو واسه کمک گرفتن از بقیه باز گذاشت.

هیچ کدوم از افراد موفق در تجارت نمی دونن که قرار گرفتن در فضای بزرگ و نداشتن هیچ رابطه مستقیم تو یه شهر غریب یعنی چه! Phil هیچ فکری درباره اینکه چه کاری انجام دهد و چیجوری به دنبال مشاور درست بشه نداشت.
Pill در بین تعاملا روزمره اش، با سرمایه گذار موفقی که فقط واسه گذروندن چندهفته واسه پیدا کردن کسی مثل خودش (مشاور) به اون شهر اومده بود آشنا شد.
و باعث شد Phil هم درباره نیازش به مشاور به طور کامل خبردار شه. با به دست آوردن این تجربه ها، Phil واقعا ایمان بیاره که وقتی شاگرد آماده باشه، معلم می رسه!

در این پست ایده هایی رو جهت پیدا کردن مشاور درست واسه خودتون قید می کنیم. با اتفاق فکر مهتر همراه باشین

۱- نفس خود رو درک کنین

هیچکی درخواست کمک کردن از بقیه رو دوست نداره. می تونین سیستم باور خود رو که ریشه های عمیق داره بخاطر این موضوع سرزنش کنین.
اون به ما میگه که چی در زندگی ما نیاز به اتفاق افتادن داره تا احساس خوب در ما شکل بگیره.
اون باعث می شه تا باور کنیم علاوه بر احساس اعتماد به نفس باید یاد بگیریم به خود متکی باشیم. آسیب پذیری نشونه ضعفه.
این نوع تفکر عادتی رو ایجاد کرده که از کمک گرفتن از بیرون (غیر از خودمون) دوری کنیم.

۲- نفس خود رو از بین ببرین

واسه موفق شدن بسیار لازمه که در آسیب پذیری خود احساس اعتماد به نفس داشته باشین. واسه تغییر دادن عادتا این قدمی لازمه.
واسه اندرزگیری از اقدامات کوچیک شروع کنین. مثل رسیدن که دوستان و مردمی که به شما نزدیک ان. این رو به عنوان هدف روزانه یا هفتگی یادداشت کنین.
خودتون رو واسه گسترده تر کردن چرخه (لازم) خود آماده تر کنین. در تجارت، این تمرین به شما کمک می کنه تا به احساسات خود ضربه زده و قادر به رابطه با مشتریان تو یه سطح خوب و عمیق باشین.

۳- اولین ارزشایی رو که ایجاد کردین بشناسین

ما معمولا مشاوره رو به عنوان یه جاده یه طرفه درک می کنیم. گویی جاده ایه که مشاور همیشه در حال هدایت کردن مشاور گیرنده س. اما واقعیت ای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *