درمانهای تکمیلی:دانلود پایان نامه علوم تربیتی,بررسی تاثیر کلاس‌های آمادگی دوران بارداری بر کاهش افسردگی پس از زایمان زنان ساکن تهران

دانلود پایان نامه

۲-۲-۶- درمانهای تکمیلی [۱]

اگر چه پزشکان ، در ساختن داروهای جدید برای درمان افسردگی ، گامهای بزرگی برداشته اند ، بعضی مردم ترجیح میدهند از داروها اجتناب کنند . ممکن است افراد مایل باشند افسردگی خود را با شیوه‌هایی که طبیعی‌تر بنظر می آیند ، کنترل کنند . درمانهای تکمیلی عبارتند از : داروهای گیاهی ، مکمل‌های غذایی ، فنون آرمیدگی[۲] و هومیوپاتی[۳] . باید یادآور شد که ، در مورد درمانهای تکمیلی ، مطالعات علمی دقیق انجام شده اندک است و به جز چند مورد ، اکثر پزشکان در معتبر بودن درمانهای تکمیلی شک دارند . (انجمن پزشکی آمریکا، ۱۳۷۸).

۲-۲-۶-۱-داروهای گیاهی :

داروهای گیاهی مشهور برای افسردگی ، گیاه هایپریکوم پفوراتوم[۴] است که بیشتر به عنوان گیاه سنت جان شناخته می شود . این گیاه ، برای درمان افسردگی ، در آلمان استفاده زیادی دارد و در سال ۱۹۹۳ بیش از ۷/۲ میلیون نسخه برای آن نوشته شده است . بعضی پژوهشها حاکی از این است که عصارۀ استاندارد شدۀ گیاه سنت جان ،برای افسردگی خفیف تا متوسط ، به اندازۀ داروهای ضدافسردگی مؤثر است و عوارض جانبی کمتری دارد . باور بر این است که چند نوع گیاه دیگر برای درمان افسردگی مفید هستند . گفته می شود که عصارۀ کینگوبیلوبا[۵] ، با افزایش مقدار خون و اکسیژن در مغز ، خلق را بهبود می‌بخشد . ترکیباتی از کاواکاوا[۶] ، برای درمان اضطراب و افسردگی در اروپا استفاده می شود . بعضی مردم فکر میکنند که نوشیدن چای گردو ، ذخیره سروتونین مغز را بالا می برد ، گیاهان دیگری که گاهی اوقات برای درمان افسردگی استفاده می شوند عبارتند از : روغن لیمو ، جو دوسر و نعناع .( انجمن پزشکی امریکا، ۱۳۷۸ ) .

۲-۲-۶-۲- رژیم غذایی و مکملهای غذایی

مکملهای غذایی ، که معمولاً برای تسکین افسردگی توصیه می شوند ، ویتامینهای B ، منیزیوم ، روی ، اسید فولیک و آمینواسید نیتروسین را در بر می گیرند . خوردن هیدراتهای کربن کمپلکس ، می تواند سروتونین توسط مغز را افزایش دهد . هیدارتهای کربن کمپلکس شامل دانه های گیاهی ، نان ، ماکارونی و کلیۀ غلات است . بعضی پزشکان فکر میکنند که رژیم غذایی سرشار از پروتئین میتواند ذخیرۀ ناقلهای عصبی دوپامین و نوراپی نفرین مغز را افزایش دهد ، که این کار نیز می تواند ، به نوبۀ خود ، باعث بهبود خلق شود . غذاهای پروتئینی عبارتند از : گوشت ، تخم مرغ ، دانه های گیاهی ، گردو ، فندق و بادام و مانند آنها (انجمن پزشکی امریکا ، ۱۳۷۸ ).

در مقابل این نظریه ها و بر اساس نظر عموم روانپزشکان متخصص در زمینه افسردگی ، غیر از مواردی که بیمار واقعاً سوء تغذیه یا کمبود ویتامین دارد ، هیچ تغییری در رژیم غذایی یا افزودن ویتامین ، مکمل های معدنی یا غذایی ، نمی تواند بر اختلال افسردگی تأثیر چشمگیری بگذارد . (سالمانز، ۱۳۸۲) .

۲-۲-۶-۳- فنون آرمیدگی[۷] :

رشد و توسعۀ راهبردهای اثربخش آرمیدگی نقش مهمی را در پیدایش درمان شناختی و قرار دادن آن در ردیف نظامهای درمانی ماندنی و مناسب رشد و ترقی ، داشته است . بعضی از افرادی که در این زمینه نقش قابل ملاحظه ای را ایفا کرده اند ، عبارتند از: بنسون[۸] (۱۹۷۶) ، برنشتاین و بورکووک[۹] (۱۹۷۳) ، کارینگتون[۱۰] (۱۹۷۸) ، کوتلا و گرودن[۱۱] (۱۹۷۸) ، جاکوبسون[۱۲] ، لهرر[۱۳] و همکاران (۱۹۸۳) ، شایپرو[۱۴] (۱۹۸۰)، سوتام[۱۵] و همکاران (۱۹۸۲) و ولفولک[۱۶] و همکاران (۱۹۸۲ به نقل از ساعتچی، ۱۳۷۴).

تاکنون برای کمک به مددجویان و سوق دادن آنها در جهت آرمیدگی ذهنی و بدنی ، رویه های بسیار متعددی ابداع و به کار گرفته شده است . در زمینه تواناتر ساختن درمانگران جهت استفاده از استعدادهای ذهنی و برانگیزنده های خود و به کارگیری آن برای کمک به افراد و آموزش آرمیدگی و مراقبه به آنان و کسب مجدد تعادل زندگی ، تلاش بسیار شده که آغازگر این فعالیتها جاکوبسون (۱۹۲۹) بوده است . اصل نظری و زیربنایی درمان آرمیدگی آن است که « برای بدن آدمی این امکان وجود ندارد که وقتی در حالت آرمیدگی جسمی کامل قرار گرفته است ، در عین حال ، هیجان و اضطراب را نیز تجربه کند .» . در حالت عکس آن نیز ، برای موجود زنده این امکان وجود ندارد که : « وقتی از نظر ذهنی در حالت آرمیدگی کامل است ، همزمان با آن از نظر جسمی نیز در حالت تنش باشد .» (ساعتچی ، ۱۳۷۴) .

۲-۲-۶-۴- هومیوپاتی[۱۷]

هومیوپاتی یک نظام پزشکی تکمیلی است ، که در اواخر سالهای ۱۷۰۰ توسط ساموئل هافمن[۱۸] ، پزشک و ناتوروپات[۱۹] آلمانی ، ابداع شد . داروهای هومیوپاتی عبارتند از : عصاره های گیاهی ، حیوانی یا معدنی ، که به طرز ویژه ای آماده و بسیار رقیق شده اند . طبق نظریۀ هومیوپاتی ، اگر مقدار زیادی از یک مادۀ بیماری زا ، به اندازه کافی تضعیف شود ، با فعال کردن نیروی ترمیم کنندۀ خود بدن یا نیروی حیاتی آن بیماری ، به بهبود آن منجر خواهد شد . ماده ای که مصرف می شود ، بسته به نشانه های بیماری ، شخصیت و سابقۀ پزشکی بیمار، از فردی به فرد دیگر فرق می کند . پزشکان هومیوپاتی و بعضی پزشکان دیگر مدعی هستند که هومیوپاتی می تواند در درمان افسردگی مؤثر باشد ،هر چند که برای تأیید این نظر شواهد علمی بسیار کمی وجود دارد . داروهای حاصل از گل باخ[۲۰] ، که باز هم    از رقیق سازی هومیوپاتی استفاده می کنند ، در بین پزشکان طرفدار درمان مکمل ، محبوبیت زیادی دارند ، زیرا آنان اعتقاد دارند که این داروها اختلالهای خلقی خفیف ، از جمله افسردگی را درمان می کنند . پژوهشهای علمی هنوز تأثیر هومیوپاتی و داروهای حاصل از گل باخ را تأیید نکرده است .(جفرسون ، ۱۳۸۳) .


[۱] -Complementary

[۲] -Relaxation

[۳] -Homeopathy

[۴] -Hypericum Peforatum

[۵] -Ginkgo Biloba

[۶] -Kava Kava

[۷] -Relaxation Training

[۸] -H-Benson

[۹] -T.D.Borkovec

[۱۰] -P.Carrington

[۱۱] -Groden

[۱۲] -E.Jacobson

[۱۳] -P.M.Lehrer

[۱۴] -D.H.Shapiro

[۱۵] -M.A.Sootham

[۱۶] -R.L.Woolfolk

[۱۷] -Homeopathy

[۱۸] -Somuel Hafeman

[۱۹] -Naturopath

[۲۰] -Bach

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان شششششششش۱۰۵ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *