تأثیر زندان در زنان:دانلود رایگان پایان نامه رشته روانشناسی:بررسی مشکلات زندانیان زن پس از آزادی از زندان

دانلود پایان نامه

مورد هشتم:

ز.م ـ ۲۳ ساله به جرم مواد مخدر دستگیر شده و اظهار می دارد که کاملاً بی گناه بوده دارای ۲ فرزند می‌باشد و به مدت ۳ سال در زندان می‌باشد و ۲ سال از آزادیش می گذرد بنا به اظهاراتش زمانی که به منزل یکی از دوستان می رود مأموران به خانه آنها آمده و بعد از پیدا کردن مواد مخدر صاحبخانه اعلام می دارد که مواد متعلق به او است و به دلیل اینکه نمی‌تواند ثابت کند ۲ سال در زندان می ماند بعد عفو خورده و آزاد می‌شود.

فقط شوهرش به ملاقاتش می رود.ولی از زمان آزادیش خبر ندارد و شبی که عفو خورد به همراه تعدادی دیگر به تنهایی به خانه بر می گردد. در زمان محکومیت چند بار توانسته به مرخصی بیاید بعد از آزادی متوجه می‌شود که تمام زندگیش را از دست داده و باید از نو آغاز کند.همسرش راننده جاده بوده و خانه هم اجاره ای بوده و وسایل خانه گاهی توسط دزد سرقت می شده و بقیه هم به خاطر جریمه فروخته می‌شود.بعد از آزادی ابتدا تحقیر می‌شود که چرا با هر کس آداب و معاشرت می‌کند ولی وقتی رفت و آمد با دوستان گذشته را کنار می‌گذارد همسرش او را می پذیرد .

در ابتدا که در زندان است به مدت ۳ ماه خودش در زندان از فرزندانش نگهداری می‌کرد اما بعد از سه ماه بچه سه ساله را به بیرون می فرستد که خواهر زن از او نگهداری می‌کند. از مشکل مالی رنج می برد و اینکه زمان میخواهد تا بتواند دوباره زندگی‌اش اثر را بسازد و سر و سامان بدهد.چندباری به دلیل پرخاشگری و بی احترامی به همسرش کارشان تا به مرحله جدایی هم کشیده که همسرش علت را در زندان رفتن زن می داند و می‌گوید رویش باز شده و پرو شده که این طور جواب مرا می‌دهد اما تا حدودی بهتر شده و به زندگی باز گشته است.خوشحالی است از اینکه زمانی را که زندان بوده همسرش ترکش نکرده و منتظر بازگشت او مانده است.

مورد نهم

م- د

جرم : استفاده مواد

مدت محکومیت: ۱ سال

سن : ۳۵ سال

سابقه محکومیت : ندارد

بعد از چند بار مراجعه موفق شدم با ایشان صحبت کنم .تازه از سر وکار آمده بوده و خسته به نظر می‌رسید .

« ۱۷ ساله بودم که ازدواج کردم.همسرم را خیلی دوست داشتم اما خانواده همسرم از ازدواج ما راضی نبودند و بعد از ۱ سال که از زندگی ما می گذشت و صاحب فرزند اولم شده بودم برادر همسرم او را راضی کرد که ازدواج مجدد داشته باشد. اما همسر او متوجه من و فرزندم شد و فوراً از شوهرم جدا شد.همیشه نارضایتی را در نگاهشان             می دیدم که مرا در حد خانواده خودشان نمی دانستند.کم کم به جمع دوستان پناه بردم. در مهمانی ها و عروسی ها معمولاً دور هم جمع می شدیم و خوش می گذراندیم بعد از عمل جراحی سزارین که انجام داده بودم به تحریک دوستانم برای تسکین درد شروع به مصرف مواد مخدر کردم.همسرم از این مسأله اطلاعی نداشت و صبح به صبح              می خوردم و آنقدر جا در خانه برای مخفی کردنش داشتم که کسی متوجه نشود. همیشه از خرجی خانه می زدم تا بتواند خرج مواد را جور کنم و وقتی به بی پولی می خوردم به سراغ طلاهایم می رفتم و به بهانه گم  شدن آنها را می فروختم .همسرم اعتماد زیادی به من داشت و از آنجاییکه از دوستان من اطلاعی نداشت هیچ وقت به این مسأله شک نکرد. تا اینکه بر اثر دعوا و مشاجره با یکی از همین دوستان تلفنی محل زندگیم گزارش داده شد و دستگیر شدم. زمانی که مأموران در منزل ما بودند همسرم از محل کار              برمی گشت و بهت زده در چشمانم نگاه می‌کرد .باور این مسأله برایش غیر ممکن بود. فرزندانم خجالت زده به گوشه ای پناه برده بودند و می لرزیدند .همسرم مواد مصرف می‌کرد اما همیشگی نبود. فقط به خاطر تنگی نفس که داشت گاهی مصرف می‌کرد.

در زندان یا همه جور آدم نشست و برخاست داشتم و به آنها شماره تلفن دادم که بعد از آزادی با هم   رابطه داشته باشیم اما بعد از اینکه آزاد شدم همسرم اجازه ارتباط با هیچ کدام را نداد و دیگر ارتباطی نداشتم در یکسالی که در زندان بودم خانواده ام به کلی از هم پاشید همسرم از من شکایت کرده بود و اداعای طلاق کرده بود اما فرزندانم و فامیل و بستگان مانع این کار شدند و خواستند که یک فرصت دیگر به من داده شود. از زمانی که برگشته ام در خانه های مردم کار می‌کنم و نمی‌گذارم حتی یکروز بیکاری وسوسه ام کند و دوباره طعم خانه خرابی را بچشم نمی خواهم خانواده ام را از دست بدهم.

هیچ کدام از فرزندانم از این مسأله اطلاعی نداشتند و حالا که آزاد شده ام پسر بزرگم که ۱۷ سال دارد هنوز نتوانسته به من اعتماد کند و مرا به عنوان محرم خود قبول کند مرتب می‌گوید تو آبروی مرا در میان هم سن و سالانم برده ای.اگر دعوا شود همه مرا به خاطر وجود تو سرزنش می‌کنند به همین دلیل کمتر به خانه می آید و سعی می‌کند در میان پسرهای همسایه کمتر باشد تا او را مسخره نکنند .همسرم هم مرتب با خانه تماس می‌گیرد و می پرسد اگر درخانه باشم مشغول به چه کاری هستم و مرتب مرا زیر نظر دارد .از این مسأله ناراحت نیستم چون می خواهم دوباره اعتماد همسرم و دیگران را به خودم جلب کنم و دلم می خواهد هر طور است مرا امتحان کنند .

درابتدای آزادیم اگر جایی می رفتیم و چیزی گم می شد همه نگاهها به سوی من بود و خیلی شرمنده می شدم .می دانم باعث سرشکستگی هم خودم و هم خانواده ام شده ام.خانواده همسرم تحقیرم کردند و از من تعهد گرفته اند که به سراغ کارهای گذشته نروم.

هیچ وقت فکر نمی‌کردم به این راحتی معتاد شوم و این همه عواقب را به دنبال داشته باشد .الان هم همه تلاشم را می‌کنم که فقط اعتماد فرزندانم را جلب کنم و بتوانم پناهشان باشم» .در میان صحبتهایش دختر بزرگش که ۱۵ سال دارد از مدرسه می آید خیلی معمولی سلام می‌کند و می رود و هیچ عاطفه ای در بین مادر و فرزند دیده نمی‌شود.

پسر ۱۷ ساله اش اندکی بعد  پیدایش می‌شود و صحبتهای ما را می شنود ومی‌گوید« بنویسید که مادرم باعث شد دیگر بین دوستانم نتوانم سر بلند کنم و هر بار بخواهم صحبت کنم آنها مهر اعتیاد مادرم و زندان رفتنش را بر پیشانی ام می زنند و با هیچ کس دوست ندارم ارتباط داشته باشم فقط به خاطر مادرم.»

 

 

 

 

 

 

مجازات زندان

اگرچه زندان از گذشته های دور وجود داشته ، از قرن ۱۹ به بعد اصلی ترین شکل مجازات شده است . این تحول شکل در مجازات تا حدود زیادی ناشی از تغییر در اولویت های اهداف مجازات یا تکمیل این اهداف است .

در نظام کیفری قدیم تنها هدف مجازات ایجاد رعب و وحشت بود ، به همین دلیل مجازات‌ها بیشتر به صورت زجر دادن در منظر عموم بود و مجازاتی که همگان شاهد آن نیودند معنایی نداشت ( فوکو ، ۱۳۷۸ : ۷۴-۷۵) ، اگر چه این نحوه مجازات از منظر دورکم بیش از آن که کارکرد رعب و وحشت داشته باشد ، ناظر به تأمین هدف دیگری است که همان تقویت همبستگی اجتماعی از طریق ارضای وجدان جمعی است ( آرون ، ۱۳۶۳: ۲۲) ، بنابراین ، هر قدر وجدان جمعی قوی تر باشد ، خشم عمومی بر ضد جرم حادتر است ( همان : ۱۹ ) در این نظام کیفری ،زندان جایگاه ویژه ای ندارد و طبعاً مجازات‌ها ، علی الاصول ، بدنی و تعذیبی اند ، و حتی عنصر تعذیب یک رکن مجازات است . به طوری که قتل مجرم همراه با مراسم تعذیب است و کمتر به قتل عادی وی اکتفا می‌شود .

در مراحل بعد، موقعیت ارتکاب جرم و شخصیت مجرم نیز اهمیت یافت ، از این زوایه هدف و کارکرد مجازات آن است که نه تنها در بزهکار شوق زندگی را بر انگیزاند ، بلکه به او توان زندگی کردن رهد ( فوکو ، ۱۳۷۸ : ۲۹ ) لذا در نظام جدید درباره فایده کیفر برای جامعه و فرد مجرم چون وچرا می‌شود . اگر چه هیچ گاه نخستین هدف مجازات و نیز پیشگیری از وقوع جرم فراموش نشد ، هدف اخیر نیز به آن اضافه گردید . در این نظام ، تنبیه دو تغییر مهم می‌کند : اول این که متوجه جسم و بدن نیست ،بلکه قلب و اندیشه و اراده و امیال هدف قرار می‌گیرد ، دوم این که در منظر عام صورت نمی‌گیرد ومردم از صحنه مجازات غایب شده‌اند . به همین دلیل ، در این نظام زندان ، که آزادی فرد را سلب می‌کند، شیوه اصلی تنبیه شناخته شده است و مجازاتی بدنی و از جمله اعدام در بسیاری از کشورها لغو شده یا در عمل اجرا نمی‌شود ( آنسل ، ۱۳۵۶:۲۰).

اهداف دوگانه ای که برای مجازات زندان منظور می‌شود ، یعنی زندان برای مجازات و زندان همچون شیوه اصلاحی ، به ندرت با یکدیگر جمع شده‌اند، چرا که زندان ، به دلیل ساختارش ، معمولاً غیر عادلانه با زندانی رفتار می‌کند و ، در نهایت ، موجب افزایش کینه زندانی نسبت به عدالت و قانون می‌شود و حتی ممکن است موجب بیگانگی بیشتر فرد با جامعه و در نتیجه مقدمات افزایش ارتکاب جرم شود . به قول فوکو ، به جای آن که زندان برای اجرای قوانین و آموزش احترام به قوانین در نظر گرفته شود ، تمامی عملکرد آن بر وجه سوء استفاده از قدرت جریان پیدا می‌کند                      ( فوکو، ۱۳۷۸ : ۳۳۲) . به عبارت دیگر ، می‌توان گفت که زندان موجب تشدید آن چه لمرت انحراف ثانویه می نامد ( ورسلی ، ۱۳۷۸: ۵۳۵-۵۳۹) می گردد . دلیل اصلی این ناکار آمدی برای اصلاح زندانی در ماهیت اساسی زندان نهفته است که در آن وظیفه نگهبانی مقامات زندان بر سایر اهداف ترجیح دارد ، و زندان به تعبیر گافمن مؤسسه ای تام است ، یعنی محل اقامتی است که در آن زندانیان برای مدت معینی از عمر خود زیر نظارت تقریباً مطلق مقامات اداری قرار دارند. گافمن استدلال می‌کند که ماهیت اساسی مؤسسه تام به گونه ای است که مشکلات موجود ساکنان خود را تشدید می‌کند و در دراز مدت مسئولیت های اجتماعی بهنجاری را که بر عهده آنان است دشوارتر می‌نماید ( رابرتسون ، ۱۳۷۲: ۱۹۰) . دوگانگی مذکور خود را به گونه دیگری نیز نشان می‌دهد. اگر زندان ها برای افراد به صورت مکان هایی ناخوشایند در آیند ، احتمالاً به بازداشتن متخلفان بالقوه از ارتکاب به جرم کمک می‌کنند . اما دستیابی به هدف های بازپروری با زندانی شدن زندانیان بی نهایت دشوار می‌شود ( گیدنز ، ۱۳۷۳: ۱۵۲) ، در واقع ، شاید بتوان گفت که دستیابی به دو هدف اصلاح و مجازات به طور همزمان ، در عمل ممکن نیست ( فتاح ، ۱۳۷۱: ۸۸) . حتی برخی تحقیقات اخیر در پی اثبات این هستند که تدابیر اصلاحی ـ درمانی ، در مقایسه با اجرای مجازت های کلاسیک ، نتایج بهتری در زمینه پیشگیری از تکرار جرم به دست نمی‌دهد ( گسن ، ۱۳۷۱: ۳۰۷ به بعد ؛ کلارکسون ، ۱۳۷۱ : ۲۵۱) از این رو ، برخی دیگر از این تفکر دفاع می‌کنند که اصلاح زندان باید همچون هدفی جنبی ، ولی مطلوب ، باقی بماند ، زیرا اگر هدف اصلی مجازات در نظر گرفته شود ، نظریه اصلاح خدشه‌دار می‌شود و به نتایج مطلوب نخواهد انجامید ( کلارکسون ، ۱۳۷۱ ،  : ۲۵۳ ) .

به همین دلیل ، در دهه های گذشته ، به ویژه پس از جنگ جهانی دوم ، دیدگاه جدیدی با عنوان جنبش دفاع اجتماعی تقویت شده است . این دیدگاه در نقد نظام موجودکیفری و مخالفت با تکیه صرف بر جنبه حقوقی کیفر شکل گرفته است ( آنسل ، ۱۳۶۶: ۴۳) . حتی برخی خواهان تغییر عنوان قانون کیفری به دفاع یا حمایت اجتماعی و طالب متروک شدن لفظ کیفر شده‌اند ( حسینی نژاد، ۱۳۷۰ : ۱۳۴) . در نتیجه این  دیدگاه هاست که اکنون شیوه های جدیدکیفری از قبیل حبس خانگی ، آزادی یا قید التزام ، محکومیت تعلیقی ، امکان مرخصی های زیاد و … رواج بیشتری پیدا کرده است . ضمن این که به مسئله جرم زایی زندان همچون موضوع مهمی در مطالعات آسیب‌شناسانه توجه شده است و قسمتی از دستور کار کنگره مهم جرم شناسی ۱۹۵۰ پاریس را به خود اختصاص داده است ( آنسل ، ۱۳۶۶ : ۹۷) (عبدی،‌ ۱۳۸۳ : ۳۸۳-۳۸۰)

تأثیر زندان در زنان

به طور کلی ، بیشتر زنان زندانی حداقل یک بار ازدواج کرده اند و از گروه های سنی ۳۰ سال به بالاترند . بیشتر آن ها از مناطق شهری اند و عموماً بی سواد یا کم سواد هستند . به طور متوسط ، ۱/۳ فرزند دارند ، و حدود ۱۱ برابر بیش از زنان دیگر شاغل اند. مشاغل آن ها ، مشاغل سخت یدی مثل کارگری و کشاورزی است . بیشترین جرایم آن ها ،‌به ترتیب مواد مخدر ،‌۶۰ درصد و سپس منکرات ، ۲۳ درصد است .

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی مشکلات زندانیان زن پس از آزادی از زندان

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۱۷۶ پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۱۶۳ پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت چهارم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۱۴ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامهدانلود رایگان پایان نامه روانشناسی:بررسی رابطه بین سبک های دلبستگی و انگیزه پیشرفت 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *