اقدامات لازم بهداشتی پزشکان:پایان نامه رایگان روانشناسی,آشنایی با دانش آموزان استثنایی

دانلود پایان نامه

د. توصیه، در اقدامات لازم بهداشتی به پزشکان:

برای اینکه کودکی سالم پا به عرصه وجود گذارد، عوامل بسیاری لازم است علاوه بر آنکه خود پدر و مادر باید از سلامت برخوردار باشند، می‌باید حتی الامکان ناقل معلولیت نیز نباشند. از اولین مرحله بسته شدن نطفه و نخستین مراحل حپات در مرحله جنینی تا نهایت دوره بارداری مادر و بعد مرحله زایمان، یا پای گذاردن در جهت شروع زندگی مستقل و بعد خوکردن با شرایط محیطی دنیای موجود،همه و همه مواردی هستند که دقیقاً باید تحت کنترل باشند تا کودکی سالم بدنیا بیاید. بدیهی است که در شرایط طبیعی و بدون نظر گرفتن کنترلهای لازم نیز ممکنست کودک سالم داشته باشیم، ولی در اینصورت فقط ممکن است. این بدان معناست که در عین حال نیز ممکنست بچه ناسالم داشته باشیم. بنابراین چنانچه مایلیم درصد سلامت کودکان را افزایش دهیم، به همان نسبت نیز لازمست عوامل مختلف و خطراتی را که ممکنست سلامت کودک را به خطر اندازد و هرچه بیشتر و بهتر تحت کنترل درآوریم وبهتر ین کنترل کننده این وضع پزشکان هستند. شاید قدم اول و اساسی ترین نکته در این رابطه وجود پزشکان بحد مورد نیاز جامعه است تا بتوان انتظار داشت تولد هر کودک در هر منطقه تحت نظر پزشک انجام گیرد, ولی می‌دانیم که این آرزو د ربرنامه کوتاه مدت غیر عملی است.

نکته دیگر راغب نمودن مردم درمراجعه به پزشک و استفاده از توصیه های پزشکی طی دوره بچه دار شدن است که این نیز می‌باید از فعالیتهای مستمر ستاد پیشگیری از معلولیت ذهنی باشد. زیرا در پناه حفظ بهداشت و کنترل پزشکی است که می‌توان امیدوار بود درصد قابل توجهی از معلولیتهای ذهنی کاسته خواهد شد.

پزشکان می‌باید درمواجهه با مسئله بچه دارشدن از طریق پرسش‌نامه ای مدون و دقیق تمام مشخصات لازم برای تشخیصهای اولیه را بدست آورده براساس آن در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام دهند. این پرسشنامه می‌تواند شامل سوالاتی درزمینه مسائل مربوط به ژنتیک خانواده, مسئله R.h, مسئله سوابق بیماریها در والدین وغیره باشد.

علاوه بر آن پزشکان می‌باید دقیقاً تمام مدت بارداری را تحت کنترل خود قرار داده توصیه های لازم را به مادران بنمایند ونهایتاً درموقع زایمان, با توجه به نکات خاص در امر احتیاط نسبت به سلامت کودک اقدامات لازم را انجام دهند. در بدو تولد براساس تست های خاص از سلامت کودک از نظر میزان قند, میزان کلسیم, اشکالات تیروئیدی و اشکالات آنزیمی‌تا حد ممکن آگاهی حاصل نموده, تمام اطلاعات لازم کودک را در دفترچه بهداشتی کودک ثبت نمایند.

مثالهائی از موارد قابل توصیه وقابل اجراء در امر پیشگیری ودرمان, در بدو بروز معلولیتهای ذهنی

۱- معمولاً بد نیست که عموم مردم آموزش ببینند که هنگام ازدواج ویا قبل از بچه دارشدن جهت مشورت بمراکز مشاوره ژنتیک ودرصورت عدم دسترسی به آن به پزشک متخصص مراجعه نموده, درمورد اقدام به بچه دارشدن توصیه های لازم را که از طرف آنان می‌شود مورد توجه قرار دهند.

تصمیم به چنین اقداماتی درموارد ذیل باید با تأکید بیشتری توصیه شود :

الف : وقتی ازدواج فامیلی صورت می‌گیرد.

ب : وقتی فامیل یا یکی از افراد خانواده یکی ازطرفین دچار معلولیت یامشکلی مشابه است.

ج : وقتی یکی از طرفین دچار مشکلاتی چون معلولیت, صرع, ناراحتی قندخون وامثال آن می‌باشد.

د : وقتی خانواده ای صاحب فرزند یا فرزندانی معلول بوده, در عین حال متمایل به داشتن فرزند یا فرزندانی دیگر است.

  • ۱- باید از طریق توصیه حتی الامکان از بارداری زنان در سنین کم (نوجوانی)د ودرسنین بالا (بزرگسالی یعنی بالای ۴۰ سال) ممانعت نمود.
  • ۲- توصیه شود درمواردی که مادر برای جلوگیری از بچه دارشدن مدتی از وسائل غیرطبیعی استفاده نموده یاکورتاژ کرده, همچنین درمواردی که مادری بخاطر ضعف رحم یا خونریزیهای دوره بارداری بچه سقط کرده است, باید دقیقاً تحت نظر پزشک متخصص اقدام به بچه دار شدن نماید.
  • ۳- مسئله ناهمسازی خون نوزاد و مادرh)) باید از طریق پزشکان مورد دقت قرار گیرد.
  • ۴- درطی دوره بارداری خصوصاً در هفته ها و ماههای اول, استفاده از داروهای مسکن وآرام بخش همچنین آنتی بیوتیکها از طرف پزشکان باید مورد دقت قرار گرفته, در مورد رعایت آنها توصیه لازم به زن باردار ارائه شود.
  • ۵- وضعیت تغذیه مادر درطی دوره بارداری, چه از طریق راهنمائیهای مستقیم توسط نشانه های ستاد پیشگیری وچه از طریق پزشکان باید به زنان باردار توصیه گردد.
  • ۶- پرهیز از رادیوگرافی ودرمعرض اشعه ایکس قرارگرفتن خصوصاً در ماههای اول بارداری باید شدیداً رعایت شود.
  • ۷- به مادران باردار توصیه شود تا از برخورد ونزدیکی به مبتلایان به بیماریهای عفونی خصوصاً سرخجه, بالاخص درماههای اول بارداری پرهیز نمایند.
  • ۸- به مادران توصیه شود حتی الامکان در هنگام بارداری از استعمال مواد مخدر ودخانیات پرهیز نمایند.

۹- حتی الامکان زنان باردار می‌باید از تحریکات هیجانی شدید به دور باشند.

۱۰- پزشکان و حتی خود مادران می‌باید از خطر نرسیدن اکسیژن به کودک در هنگام تولد آگاهی داشته, حتی الامکان با انجام اقداماتی احتیاطی, می‌توان مانع به وجود آوردن یک چنین مشکلی جلوگیری کرد.

۱۱- تا حد ممکن درزایمانهای مشکل استفاده از ابزار ووسائلی چون فورسپس سپس اجتناب شده, در صورت امکان از طرق دیگری که به نحوی بهتر سلامت مادر وکودک را تضمین می‌نماید (سزارین) استفاده گردد.

۱۲- باید مصراً از بیمارستانها وزایشگاهها خواسته شد تا در بدو تولد نوزاد, میزان قند وکلسیم کودک را اندازه گیری کنند تا در صورت مواجهه بامورد “هیپوگلیسمی” یا “هیپوکالسیمی” اقدامات بموقع انجام گردد.

۱۳- باید بر اثر تدوین قانون, مصراً از بیمارستانها وزایشگاهها خواسته شود تا در بدو تولد کودک را از نقطه نظر اختلالات آنزیمی‌”فنیل کیتونوریا” ویا “گالاکتوزمی” و همچنین اختلالات تیروئید تست کرده, درصورت مشاهده اقدامات عاجل درجهت دارو درمانی به عمل آورده, رژیم غذایی خاص را تا زمان مورد لزوم تحت کنترل ونظارت قرار دهند.

۱۴- مسمومیت با املاح سرب, در اثربازی کردن با اسباب بازیهائی که رنگ سربی دارند, با تماس با وسائل قدیمی‌که واجد املاح سرب می‌باشند. توجه دادن به این امر به مادران و پزشکان اطفال حائز اهمیت است.

۱۵- توصیه درمواظبت از طفل درسالهای اول زندگی, در برخورد با بیماریهای عفونی خصوصاً مننژیت و رساندن فوری کودک بمراجع درمانی.

۱۶- توصیه درمواظبت از کودک, درمواجهه با سوانح وتصادفاتی که منجر به صدمات مغزی می‌گردد.

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

بررسی رابطه عزت نفس با پرخاشگری در دانش آموزان ۱۰۵ص

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید.

برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *