اختلال بیش فعالی:پایان نامه رایگان روانشناسی پایان نامه کودکان بیش‌فعال ۱۰۰ص


دانلود پایان نامه

این گروه به منظور اثبات فرضیه «کار لودویگ رایشلت» دانشمند اهل اسلو این تحقیق را انجام دادند. بر اساس این فرضیه یک اختلال سوخت وسازی تجزیه برخی پروتئین ها از جمله کازیین را دشوار می سازد. کازیین پروتئین موجود در شیر است و همان ماده ای است که فرایند پنیرسازی را میسر می سازد. این اختلال سوخت وسازی می تواند به بروز اختلالات روانی نظیر اختلال بیش فعالی و کمبود توجه ADHDبینجامد. «ماگنه نودلند» مربی مخصوصی که به هدایت این برنامه تغذیه ای کمک کرده است می گوید والدین یکی از کودکانی که چند روز پیش تحت این رژیم غذایی قرار داده شد، پس از گذشت تنها چند روز تغییر چشمگیر و مثبتی را در فرزندشان مشاهده کرده اند. همه این ۲۳کودک که در زمان شروع تحقیق ۴تا ۱۱سال سن داشتند مشکوک به بیش فعالی و کمبود توجه بودند و میزان پپتیدها در ادرارشان غیرطبیعی بود. تجمع پپتیدها که ترکیبات حاوی دو یا چند اسید آمینه هستند نشانه فقدان یا عدم فعالیت آنزیمی است که وجود آن برای تجزیه کامل برخی پروتئین ها ضروری است و این موضوع می تواند تأثیری نظیر مواد مخدر بر مغز بگذارد. مطالعات بین المللی زیادی این اختلالات پروتئینی را با موارد اوتیسم و شیزوفرنی مرتبط شناخته اند. شمار روزافزونی از مطالعات نیز به ارتباط برخی موارد بیش فعالی کمبود توجه با مشکلات گوارشی اشاره کرده اند. با این حال این فرضیه در محافل پزشکی با تردیدهای زیادی مواجه شده است بطوری که بسیاری از پزشکان معتقدند داروهایی نظیر ریتالین بهترین راه درمان این اختلال است. نودلند اذعان می کند این طرح با تمام استانداردهای علمی مطابقت ندارد و مشکل اصلی را فقدان مطالعات جامعه درمورد شمار کودکان بیش فعال می داند که میزان پپتیدها در ادرار آنها غیرطبیعی است. او می گوید اگر فقط ۱۰درصد کودکان دچار عدم توازن پروتئین باشند، هیچ دلیلی وجود ندارد که تمام مبتلایان به بیش فعالی کمبود توجه را تحت یک رژیم غذایی قرار دهیم.
کودکان شرکت کننده در این تحقیق در سال اول شروع مطالعه تحت یک رژیم غذایی سخت بدون کازیین قرار گرفتند که نتایج بسیار مثبت بود. ۲۲خانواده از ۲۳خانواده بهبودهای واضحی را در رفتار و تمرکز حواس فرزندانشان گزارش کردند. شماری از کودکان به دلایل مختلفی از ادامه رژیم غذایی سرباز زدند و برخی تحت درمان دارویی قرار گرفتند. اما پس از گذشت هشت سال، شش کودک همچنان از مصرف تمام انواع لبنیات خودداری می کنند و در برخی گلوتن که در گندم، چاودار، جو و تا حدودی جو دوسر یافت می شود حذف شده است. نودلند می گوید تفاوت روشنی بین کودکانی که رژیم غذایی را ادامه دادند و کسانی که رژیم خود را متوقف کردند مشاهده می شود.

صدها کودک نروژی مبتلا به اختلال بیش فعالی کمبود توجه در سالهای اخیر تحت رژیم غذایی بدون شیر قرار گرفته اند. اما به گفته فوسه بسیاری از پزشکان، والدین را از وجود چنین شیوه درمانی مطلع نمی کنند. گرته می گوید ما می خواهیم وجود چاره دیگری را برای درمان بیش فعالی به اطلاع مردم برسانیم. والدین برای کسب این اطلاعات باید جستجوی زیادی کنند. او می افزاید منظور من به عنوان یک مادر این است که مردم قبل از رو کردن به درمان دارویی، شیوه تغذیه ای را در مورد فرزندشان آزمایش کنند.

نتیجه گیری :

امروزه یکی از متداول‎‎ترین اختلالات روان‎پزشکی و روان‎شناسی کودکان و نوجوانان اختلال پرتحرکی ونارسایی توجه می‎باشد که هزاران کتاب و مقاله و کنفرانس تنها در یک دهه‎ی اخیر تاکنون پیرامون این اختلال پدید آمده است. نگارنده نیز با توجه به تجربه دوازده سال کار بالینی و همکاری با متخصصین روان‎پزشک، مغز  واعصاب و روان‎شناس وتألیف و ترجمه بیش از هشت مقاله پیرامون اختلال مذکور، کوشش نمود که در این نوشتار پیرامون یکی از مدل‎های درمانی که مدیریت رفتار نام دارد، برای آموزگاران گرامی، راه‎کارهای عملیاتی را که در کلاس درس تاحدودی قابل اجرا می‎باشد و مطالبی را از آخرین تحقیقات وتألیفات در این خصوص طرح نماید، لذا کلام را همان‎گونه که با شیخ اجل شروع نمودیم با آموزه‎های مولانا به پایان می‎رسانیم که خود بهترین نتیجه می‎باشد!

مــرد غـرقه گشته جـانی می‏کند             دسـت را در هر گـیاهی می‎زند

تـا کدامش دست گیرد در خـطر             دسـت و پایی می‎زند از بیم سر

دوسـت دارد یـار این آشفتــگی              کـوشش بیهـوده به از خفتـگی

اندر این ره می‎تراش و می‎خراش             تـا دم آخـر، دمی فـارغ مـباش

تــا دم آخــر، دمــی آخــر بود              که عنایت با تو صاحب سرّ بود

اندکی جنبش بکن همچون جنین             تـا ببخشندت  دو چشم نوربین

منابع:

 • تحریریه علمی ایران
 • کتاب مدیریت رفتارهای پرتحرکی و نارسایی توجه دانش‎آموزان در کلاس درس ترجمه و تالف مجتبی نیازی
 • باقری ، قادر . بررسی همه گیرشناسی اختلالات رفتاری در دانش آموزان شهر یاسوج ، پایان نامه کارشناسی ارشد انستیتو روان پزشکی تهران ، ۱۳۷۳.
 • شمس اسفند آباد ، حسن . بررسی شیوع اختلالات رفتاری در دانش آموزان شهر ابهر ، شورای تحقیقات اداره آموزش و پرورش استان زنجان ، ۱۳۸۰.
 • رجبی ، مسعود . بررسی میزان و علل اختلالات رفتاری دانش آموزان دوره راهنمایی استاــن قزوین در سال تحصیلی ۷۹-۷۸ ، شورای تحقیقات اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین، ۱۳۷۹.
 • میرزایی ، مریم .  بررسی درصد شیوع انواع اختلالات رفتاری کودکان ۶ تا۱۲ سال از دیدگاه معلمان و والدین در مدارس شهرستان قزوین در سال تحصیلی ۷۹-۷۸ ، پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی ، ۱۳۷۶.
 • سالاری ، عباس تاًثیر فقدان پدر بر اختلالات رفتاری کودکان تحت پوشش کمیته امداد ، پایان نامه کارشناسی ارشد دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی ، ۱۳۸۳.
  • مدرس ابتدایی شهید سمیه شهرستان نور آباد جهت تکمیل پرسشنامه

  ۸–Rutter MA .Children’s behavior questionnaire for completion by teachers; preliminary findings. J. psychol psychiatry. 1985; 8:1-11.

  ۹–Rutter M, Tizard y, Yulew, et al. Research report; ISLE of weight studies. Psycho Med, 1976; 6:313&332.

این تکه ای از پایان نامه رایگان رشته روانشناسی و علوم تربیتی

با موضوع :

پایان نامه کودکان بیش‌فعال ۱۰۰صفحه

می باشد برای دیدن بقیه قسمت ها می توانید از قسمت بالای سایت کلمه کلیدی مورد نظر را سرچ کنید

سایت ما حاوی تعداد زیادی پایان نامه رایگان در رشته روانشناسی و علوم تربیتی و مشاوره (هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد)می باشد

می توانید از قسمت دسته بندی که در بالای سایت قرار دارد بقیه پایان نامه ها را هم ببینید و از متن کامل آنها استفاده نمایید البته ممکن است بعضی از متون موقع انتقال از فایل ورد به هم بریزد یا عکس ها درج نشود برای دانلود پایان نامه ها با فرمت ورد به همراه تمام پیوست ها به لینک زیر مراجعه کنید:

در سایت مرجع دانلود پایان نامه می توانید صدها پایان نامه رافقط با داشتن یک پسورد  دانلود کنید و به متن کامل آنها دسترسی بدون محدودیت داشته باشید. برای جزییات بیشتر اینجا کلیک کنید 

سایت فوق (payanname.net) قوی ترین سایت در زمینه دانلود پایان نامه است 

کافیست عبارت

دانلود پایان نامه

را در گوگل سرچ کنید

خواهید دید که گوگل این سایت را به عنوان اولین گزینه معرفی می کند 

برای دانلود متن کامل پایان نامه های جدید کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی  می توانید لینک های زیر را هم ببینید :

قسمت اول لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۱۷۶ پایان نامه

قسمت دوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۱۶۳ پایان نامه

قسمت سوم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۰۸ پایان نامه

قسمت چهارم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۱۴ پایان نامه

قسمت پنجم لیست پایان نامه های دانلودی رشته روانشناسی و علوم تربیتی  ۲۲۲ پایان نامه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *